„Cesta do Moskvy? Jen podružnosti, mám čisté svědomí,“ brání se Hamáček. Opozice mu to nevěří
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nové skutečnosti, které se na veřejnosti objevily kolem kauzy Vrbětice a cesty ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy, jsou podle něj pouhé podružnosti, které neměly vliv na výsledek. „Já si stojím za každým krokem, který jsem udělal a mám svědomí čisté,“ řekl Hamáček v neděli v pořadu Partie na CNN Prima News. Opozice mu jeho argumentaci nevěří. Hamáček podal na novináře ze serveru Seznam Zprávy v pátek trestní oznámení.
„Cesta do Moskvy měla sloužit k tomu, aby se mohl rychle do Čech vrátit náš velvyslanec. Když se plánuje cesta, je logické, že musí být naplánovaná celá. Žádné velezrádné činnosti tam nebyly,“ řekl Hamáček s tím, že chce svědka, který potvrdí obvinění článku Seznam Zpráv, že měl letět do Moskvy vyměnit Vrbětice za vakcínu Sputnik V.
Předseda ODS Petr Fiala argumentům Hamáčka nevěří. „Připomíná to, když zloděj křičí: ‚chyťte zloděje‘. Podstatné je, že pan Hamáček lhal veřejnosti. Ukazuje se, že cesta do Moskvy byla plánovaná. Je to jedna nejasnost za druhou. Myslím si, že je to neskutečná naivita a špatný úsudek, nebo je to lhaní veřejnosti. Obojí je na rezignaci,“ zkritizoval ministra Fiala.
Také podle lídra Pirátů Ivana Bartoše jsou Hamáčkovy argumenty nedůvěryhodné. "Vyjádření ukazují, že ten původní příběh není pravdivý," uvedl.
Podle Bartoše se situace kolem Vrbětic mohla zvládnout, ale vláda to nakonec pokazila. „Pobaltské země vyslovily solidaritu, ale poté podpora ustala. Jakoby pan Hamáček chtěl znovu obléci červený svetr, přivézt Sputnik a chtěl ze sebe udělat zachránce sociální demokracie,“ řekl Bartoš s tím, že je podle něj důležité, aby se ruská společnost Rosatom nepodílela na dostavbě Dukovan a aby do konce května opravdu část ruských diplomatů odešla z Česka.
Hamáček svoji rezignaci odmítá: „Operace, kterou jsme udělali, byla úspěšná. Nemám důvod rezignovat. Bezpečnost státu se nedá dělat na internetu. Řekl jsem, jak to bylo. Ve větším detailu jsem řekl věci na výborech. Já si stojím za každým krokem, který jsem udělal a mám svědomí čisté.“ Podle Hamáčka nové okolnosti, které se kolem jeho cesty do Moskvy dostaly na veřejnost, jsou podružné, jelikož neovlivnily výsledek.
Hamáček podal na autory článku trestní oznámení
Hamáček také sdělil, že v pátek podal trestní oznámení na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík minulý týden uvedl, že web je připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.
Hamáček trestní oznámení avizoval minulý týden. Na server plánuje podat i civilní žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun. Podle webu Seznam Zprávy hovořil Hamáček na interní schůzce o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá.
Podle Hamáčka se mohli autoři reportáže dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. „V pátek jsem trestní oznámení podal,“ řekl dnes v Partii. Vicepremiér dnes řekl, že česká diplomatická reakce na zjištění o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích v roce 2014 byla jednoznačným úspěchem, nicméně reportáž Seznamu z kauzy udělala „bramboračku“. Zopakoval, že cesta do Moskvy měla svůj účel, stejně tak jako načasování jejího zrušení. „Na vnitru jsme mohli těžko plánovat, že v době, kdy budeme vyhošťovat ruské diplomaty, budu sedět v Moskvě,“ prohlásil.