Vynalézaví Češi se vraceli z Itálie před páteční půlnocí. Dvoutýdenní karanténa se jich tak netýká
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Češi našli způsob, jak obejít nařízení vlády a vyhnout se po návratu z Itálie karanténě. Jelikož začalo opatření platit až od páteční půlnoci, snažili se někteří turisté překročit české hranice ještě během pátečního večera, díky čemuž se vyhnuli povinné čtrnáctidenní karanténě, která může velmi zkomplikovat například pracovní život.
Takové případy zmapovala například Česká televize. „Ve tři hodiny nám volal kamarád ze Zlína, co se děje Nažhavili jsme internet, protože máme cestovní kancelář a obvolali jsme lidi a vyrazili jsme, abychom do půlnoci stihli být tady. Jsme sice ze Zlína, ale jeli jsme na Rozvadov, abychom co nejrychleji byli na českém signálu,“ řekl muž pro ČT.
Lidi se zachovali přesně tak, jak jim to vláda svým váháním umožnila. pic.twitter.com/S4w4T9o1BP
— František Lutonský (@FLutonsky) March 7, 2020
Premiéra Andreje Babiše (ANO) takové chování rozčílilo a vyjádřil se k němu na sobotní tiskové konferenci. „Viděl jsem v televizi, že někteří se chlubí tím, že se okamžitě vrátili a stihli to ještě do půlnoci. Prosím vás. To je opatření v prospěch zdraví všech našich občanů. Nechápu vůbec, proč to ten pán v televizi říkal. Bylo by dobré, kdyby se ti co se vraceli, aby se vyhnuli karanténě, aby byli solidární,“ řekl Babiš.
Někteří Češi, kteří jsou na dovolené v Jižním Tyrolsku, se kterými redakce Echo24 mluvila, zase na základě pátečního rozhodnutí vlády uvažovali, že by do půlnoci přejeli alespoň na rakouskou stranu Alp a užili si tak zbytek dovolené v nedaleké oblasti, na které by se přitom karanténní opatření nestahovalo. Nakonec se však rozhodli nesnažit se zákon obejít.
Češi, kteří se vrací z Itálie, by po návratu měli informovat svého praktického lékaře, ten je má poslat do karantény a vystavit jim neschopenku. Opatření zatím platí na neurčito. Pokud by se lidé po návratu z Itálie lékaři nenahlásili, hrozí jim pokuta tři miliony korun. Stejná sankce je i za porušování pravidel karantény. Lidé se ale mohou domluvit se svým zaměstnavatelem na práci z domova.
Opatření zaměřené na Itálii ministerstvo zdravotnictví zavedlo, protože tam pobývala většina z lidí v Česku nakažených koronavirem. Podle údajů od mobilních operátorů bylo v pátek v Itálii zhruba 16 500 Čechů. Povinnost ohlásit se po návratu z Itálie lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě platila dosud jen pro Čechy a Češky. V sobotu se rozšířila i na cizince, kteří v ČR žijí trvale či přechodně.
Policie bude ve spolupráci s celní správou od pondělí 9. března od 07:00 lidem překračujícím na deseti přechodech státní hranice předávat informační letáky ke koronaviru. Stanoviště policisté začnou budovat v neděli. Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na twitteru uvedl, že leták dostane také každý cestující 35 mezinárodních vlaků. Rozdávat by je měli průvodčí. Informační létaky budou dostávat také cestující všech leteckých spojů. Po pondělním jednání vlády se premiér a ministr průmyslu a dopravy sejdou se zástupci cestovních kanceláří.