„Nebyl loutka a stal se nepohodlným.“ Vláda odvolala zmocněnce pro jádro Míla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda v pondělí odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Agenda jeho skupiny se postupně přesune pod ministerstvo průmyslu, kde by měla vzniknout nová sekce. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Část opozice Mílovo odvolání spojuje s plánem vlády oslovit při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany i ruský Rosatom, což Míl kritizoval.
Ministr uvedl, že bez bezpečnostní prověrky, kterou Míl nemá, je obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další skupinou na ministerstvu průmyslu.
Míl byl zmocněncem od února 2019. V minulosti byl předsedou představenstva a generálním ředitel energetické společnosti ČEZ a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy.
„Současný personální stav, který je v rámci přípravy nového jaderného bloku, je s ohledem na chybějící bezpečnostní prověrky komplikovaný ve smyslu určité komunikace. Prokázalo se, že bez bezpečnostní prověrky je velmi složitá příprava jakéhokoli dokumentu,“ řekl Havlíček.
Agenda zmocněnce se tak v posledních dnech začala převádět pod úřad ministerstva průmyslu. „Současně připravujeme vytvoření sekce, která bude mít svého náměstka a bude odpovědná za přípravu jádra,“ poznamenal ministr.
Část opozice spojuje Mílovo odvolání s oslovením Rosatomu v tendru
Část opozice spojuje dnešní odvolání vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla s tím, že Česko plánuje oslovit v tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany i ruský Rosatom. Míl to kritizoval. Politici z řad ODS, TOP 09, KDU-ČSL či Pirátů dnes rozhodnutí kabinetu komentovali na twitteru či v tiskové zprávě.
Opozice minulý týden kritizovala, že Česko v tendru na blok neosloví čínskou společnost CGN, ale zůstat by měl mezi uchazeči ruský Rosatom. Podle Respektu a Aktuálně.cz záměr kritizoval i Míl.
„Náhlé odvolání J. Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku v době, kdy ministr Havlíček usiluje o přizvání ruského Rosatomu do tendru na dostavbu Dukovan, je podezřelé a nedůvěryhodné,“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Vláda podle něj hazarduje s bezpečností České republiky. Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury rozhodnutí může i ohrozit dostavbu Dukovan.
„Jaroslav Míl v roli vládního zmocněnce hrál roli kvalifikované opozice vůči zájmům ČEZ, který si vodí Karla Havlíčka. Byl proto velmi nepohodlný,“ poznamenal pirátský poslanec Jan Lipavský. „Pan Havlíček odvoláním vládního zmocněnce pro jádro Míla potvrdil, že jeho cílem je umést cestu Rosatomu. Odvolání je na místě. Ale jeho. Ohrožuje bezpečnost naší země,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Klasická personální politika premiéra Andreje Babiše (ANO)! Když je někdo odborník, nikoli jen loutka vlády, a začne říkat své odborné názory, stane se časem nepohodlným. Premiér tyto lidi odstraňuje,“ napsal na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Komu se pošle bezpečnostní dotazník
Další postup ohledně stavby nového dukovanského bloku v pondělí probírala Bezpečnostní rada státu a následně vláda. Z vyjádření ministerstva průmyslu minulý týden vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. To vyvolalo kritiku opozice.
Bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku, vytvoří pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra. Budou v ní zástupci všech tří tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či ministerstva zahraničí. Potenciální zájemci, kteří dotazník převezmou, se budou muset zavázat, že jim tím nevznikají jakékoli nároky vůči České republice. Vláda to v pondělí vzala na vědomí.