Premiér Johnson v covidové krizi katastrofálně selhal, řekl exporadce Cummings
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britský premiér Boris Johnson katastrofálně selhal v krizi kolem nemoci covid-19. V britském parlamentu to dnes řekl bývalý premiérův hlavní poradce Dominic Cummings, který čelil otázkám ohledně vládní reakce na epidemii. Kvůli opakovanému lhaní měl být podle Cummingse vyhozen ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Podle Cummingse vládní ministři katastrofálním způsobem nedostáli standardům, jejichž dodržování od nich veřejnost měla právo očekávat v době nejničivější globální pandemie za desítky let.
Británie je s téměř 128.000 oběťmi covidu-19 pátou nejhůře postiženou zemí na světě. Johnson přitom na počátku roku 2020 jen pomalu rozpoznával ohrožení, které virus představoval po rozšíření z Číny až do Británie.
Cummings, který stál jako stratég za kampaní pro brexit i za jasným volebním vítězstvím Johnsonových konzervativců v roce 2019, britským zákonodárcům řekl, že britská vláda a premiérův úřad v Downing Street krizi rozeznaly příliš pozdě. Johnson údajně covid na počátku roku 2020 považoval za "strašení lidí" podobné prasečí chřipce. Připomněl, že mnozí členové vlády byli ještě v únoru na dovolené.
Johnsonova skepse ohledně nebezpečí koronaviru byla údajně tak velká, že Johnson zvažoval, že si nechá hlavním lékařským poradcem Chrisem Whittym nový koronavir vpravit v přímém televizním přenosu do těla, aby uklidnil veřejnost. "Když nás veřejnost potřebovala nejvíce, vláda selhala," řekl poslancům Cummings, který Johnsonův tým opustil ke konci roku 2020, a omluvil se rodinám obětí za omyly své i chyby britské vlády.
Ostře Cummings kritizoval také ministra zdravotnictví Matta Hancocka. "Myslím, že ministr zdravotnictví by měl být vyhozen kvůli nejméně 15, 20 věcem včetně lhaní všem při četných příležitostech na schůzích kabinetu i veřejně," prohlásil exporadce. Johnsonovi prý spolupracovníci 14. března řekli, že musí vyhlásit uzávěru, ale vláda neměla příslušný plán. Johnson pak lockdown ohlásil až 23. března.