Krach jednání o koalici CDU s liberály a Zelenými odhalil základní princip, podle kterého funguje německá politika

Raději se spojit s protivníkem než nové volby

Krach jednání o koalici CDU s liberály a Zelenými odhalil základní princip, podle kterého funguje německá politika
Raději se spojit s protivníkem než nové volby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bude mít Německo v dohledné době kancléře, který by zabezpečil politické předpoklady pro světovou expanzi průmyslových výrobků z celé Evropy? Bude dost silný, aby vytvořil s francouzským prezidentem přesvědčivý tandem pro reformy a další rozvoj Evropské unie? Odpověď zněla vždycky ano a po krachu koalice Jamajka zní ještě rezolutněji.

Krach dvouměsíčních jednání o tom, že Německo povede křesťanskodemokratická CDU s liberály a Zelenými, odhalil základní princip, podle kterého funguje německá politika. Nejsou tolik důležité programy ani principy, které strany hájí, rozhoduje jejich schopnost vládnout a dělat přitom předvídatelné kroky. Lidé třeba volí někoho jiného než nejsilnější CDU, předpokládají však, že jejich strana půjde právě s CDU do koalice. Pokud tedy do očekávaného vládního spojenectví nevstoupí, pak zklame očekávání svých voličů.

Takovými úvahami byly zvlášť silně provázeny volby letos v září, kdy se samozřejmě počítalo, že kancléřkou bude i nadále křesťanská demokratka Angela Merkelová. Proto bylo takovým šokem, když zkrachovala snaha Merkelové dohodnout koalici se dvěma stranami, které ve volbách připouštěly spolupráci s CDU. Proč vlastně Zelení a liberální FDP usilovali o hlasy voličů, když nechtějí vládnout? Tato otázka nemá v Německu odpověď. Christian Lindner z FDP měl věcně pravdu, když odmítl ultimátum Zelených na scelení všech rodin migrantů z roku 2015, tím však nevysvětlil, proč jednání o koalici ukončil. Proto také jeho strana ztrácí na preferencích a spolu s ní Zelení, kteří jsou trestáni za příliš radikální požadavky.

Lokomotivu nezastavíš

K logice německého vyjednávání patří, že se vážně neuvažuje o předčasných volbách. Jednoduše se předpokládá, že se vezme jiná vládní alternativa. Bude obnovena velká koalice CDU se sociálnědemokratickou SPD, i když to sociální demokraté dosud vylučovali. Nikdo se jim nedivil, protože za minulou spolupráci s Merkelovou zaplatili pádem volebního výsledku ke dvaceti procentům. Teď, po krachu Jamajky, se nikdo ani neptá, jestli SPD půjde znovu do velké koalice. Otázka zní: Brání vám v tom něco důležitého? Pro koalici se vyslovili přední křesťanští demokraté, nemluvě o šéfovi bavorské CSU Horstu Seehoferovi, a socialisté už začali oznamovat programové podmínky, bez jejichž splnění by do vlády nešli. Někteří si pochvalují, že jejich lídr Martin Schulz nevedl proti kancléřce konfrontační kampaň. O to lépe se mu bude uzavírat sňatek z rozumu. Pro pokračování velké koalice je podle agentury Emnid 52 procent voličů, odmítá ji 39 procent. Zbývá jediná otázka, jestli oficiální jednání o koalici začnou do Vánoc, anebo až po Novém roce. Lze předpokládat, že prezident Frank-Walter Steinmeier dohlédne, aby se nezdržovalo. Proto také pozval šéfy CDU a SPD na čtvrtek do svého zámku Bellevue.

Berlínský happy end vzbuzuje kritické otázky nejen v zahraničí. Prodloužení vlády velké koalice může v Německu vést k podobnému efektu jako v Rakousku. Tam pravicoví populisté z FPÖ nevyhráli letošní volby jen díky tomu, že lidovci postavili do čela mladého krasavce, který dokáže slibovat lépe než každý populista. Je vůbec možné držet stále stejnou koalici a nereagovat na to, když se ve společnosti rychle, byť třeba nepozorovaně mění nálady? Většina německých voličů odpovídá jednoznačně. Lokomotiva německého průmyslu nejde zastavit, proto ani politici nesmějí přestat s tím, že jí upravují cestu. Tento politický koncept jde zpochybnit a o jeho blahodárnosti by se měly vést vážné diskuse. Němci na ně však jistě nebudou mít čas v období, kdy se domlouvá příští vláda.

28. listopadu 2017