Průmysl zrychlil růst, stavebnictví se začíná stabilizovat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 10,5 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 4,9 procenta. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce ale klesla. Stavební produkce se pak po zářijovém poklesu vrátila k meziročnímu růstu, v říjnu stoupla o 5,9 procenta. Po očištění o kalendářní vlivy stavebnictví meziročně vzrostlo o 3,2 procenta. Zahraniční obchod skončil v říjnu přebytkem 9,7 miliardy Kč, meziročně byl o pět miliard Kč nižší. Vyplývá to ze čtvrtečních dat Českého statistického úřadu.
„Průmysl se v říjnu ukázal ve skvělé kondici. Dvouciferný růst produkce ovšem nebyl překvapivý a ani v letošním roce výjimečný,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Výroba se podle analytika ČSOB Petra Dufka tentokrát zvýšila především zásluhou automobilového průmyslu, který s novými modely nabral nový vítr do plachet. Dvouciferný růst zaznamenaly i další silné obory jako energetika nebo výroba elektrických zařízení.
Údaje o stavebnictví pak podle analytiků ukazují, že se situace začíná stabilizovat. Říjnový růst po loňském propadu však stále neznamená podle odborníků razantní odraz ode dna. „I když jsou říjnová čísla na první pohled příznivá, nelze si nevšimnout stále zaostávajícího inženýrského stavitelství. To se do černých čísel dostalo vlastně jen díky vyššímu počtu pracovních dnů. Stavebnictví tak i nadále zůstává v režii pozemního stavitelství, které zažívá boom díky vysoké poptávce po nemovitostech. Ať už těch bytových nebo komerčních,“ sdělil analytik ČSOB Petr Dufek.
Ŕíjnový přebytek zhraničního obchodu za říjen pak podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura nenaplnil očekávání. „Ve zbylých dvou měsících tohoto roku očekáváme, že se obchodní přebytek už příliš nezmění a bude se celoročně pohybovat okolo 144 miliard korun, tedy o 11 miliard korun meziročně méně,“ uvedl.
Proti září se export po sezonním očištění zvýšil o 0,7 procenta a import o 2,2 procenta. V porovnání s loňským říjnem vzrostl vývoz o 9,8 procenta a dovoz o 12,2 procenta.