Plán na reformu eurozóny se odkládá. Merkelová nestíhá, uvedl Der Spiegel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Plán na reformu eurozóny, který chtěli zástupci Německa a Francie původně představit na summitu Evropské unie koncem března, bude mít zpoždění. Napsal to server německého týdeníku Der Spiegel. Podle jeho informací nemají zatím vyjednavači v ruce žádné konkrétní návrhy, a to zejména proto, že v Německu se až donedávna řešilo hlavně sestavování nové vlády.
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron oznámili záměr přijít s návrhy na podstatné změny ve fungování hospodářské a měnové unie loni v prosinci. Tehdy oba odhadli, že o reformě by se mohlo debatovat už na březnovém summitu EU. Oproti tehdejším předpokladům se však výrazně protáhla jednání o sestavování nové německé vlády, což je podle Spiegelu hlavní důvod zdržení.
„Věc je zrušená,“ citoval německý týdeník nejmenovaného zástupce EU obeznámeného s přípravou jednání summitu. Podle něj není na stole „nic, co by se dalo oznámit.“
Německá vláda změnu plánu zatím oficiálně neoznámila. „Umím si představit, že některé věci se mohou odsunout kvůli tomu, že zformování vlády trvalo o něco déle. Je ale ještě brzy na to, abychom to mohli potvrdit,“ citovala agentura Reuters mluvčího německé vlády Georga Streitera.
Merkelová a Macron se opakovaně vyslovili pro užší francouzsko-německou spolupráci, shodli se i na tom, že Evropská unie potřebuje hlubší integraci. Co se týče eurozóny, hodlá Francie prosazovat zejména dokončení bankovní unie. Macron v minulosti mluvil i o tom, že by skupina zemí platících eurem měla mít samostatný rozpočet, společného ministra financí a vlastní parlament.
Evropská unie má nyní k dispozici poměrně krátké období, kdy bude možné o reformách eurozóny jednat. Blíží se totiž volby do Evropského parlamentu v roce 2019 a navíc už brzy Brusel plně zaměstnají rozhovory o odchodu Británie ze společného svazku a spory o novém dlouhodobém rozpočtu.