Advokáti jednají o důstojném vstupu k soudům. Už nechtějí skrz detekční rámy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Situace při příchodu k soudu, kdy někteří advokáti musí odevzdávat ke kontrole své opasky či se před klienty vysvlékat možná skončí. Česká advokátní komora vyjednává o novém systému, který by měl zaručit důstojný vstup obhájců k soudu. Advokáti „letištní“ kontroly u vstupů kritizují dlouhodobě. Poukazují zejména na praxi, kdy státní zástupci ke kontrole nemusí, protože se k soudu ve většině případů dostanou přes zaměstnaneckou chodbu.
Zástupci České advokátní komory jednají s předsedy soudů, kteří si mohou sami určit podmínku, na koho se kontrola při vstupu do budovy bude vztahovat. „Jednáme o tom, že by existoval systém, který by zaručoval aktivním advokátům důstojný vstup do soudních budov po celé ČR bez realizace současných kontrol. Systém by fungoval tak, že justiční stráž by měla elektronický přístup do jednoduché aktuální evidence advokátů, kde by si mohla ověřit platnost předloženého průkazu a to, zda advokátovi může být umožněn přístup do soudní budovy bez prohlídky,“ uvedla pro Echo24 mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
Na jednání upozornil server Česká justice. „Takto nastavený systém je naším cílem, ale v tuto chvíli není na stole hotová dohoda se všemi předsedy krajských soudů, že a od kdy systém takto začne všude fungovat,“ řekla mluvčí ČAK pro Echo24.
Systém by pak měl mít podobu aplikace, která bude v počítačích u každého soudu. Vyřešil by se tak tím vleklý problém, který řeší právníci už dva roky. Obhájcům nejvíce vadí, že advokáti musí kontrolou projít a státní zástupci či soudci ne.
Česká advokátní komora sleduje způsob vstupů obhájců do soudních budov. Představenstvo komory zadalo regionálním představitelům úkol zmapovat, jak se u vstupů do soudních budov postupuje na všech soudech. „Tam, kde advokáti ponižující prohlídky absolvovat nemusejí, tak předsedy soudů požádáme o zprávu, jaké tedy mají s tou praxí zkušenosti. S tímto komplexním monitoringem situace pak předseda ČAK ‚vyrazí‘ za ministrem spravedlnosti s cílem vyjednat naprosto shodnou a fungující neponižující praxi, která bude panovat na všech soudech. To je náš cíl,“ řekla Chaloupková.
Nejznámější případ, který se v souvislosti s bezpečnostní prohlídkou stal, bylo prověřování advokáta Tomáše Sokola. Ten si odmítl po standardní bezpečnostní prohlídce sundat opasek z kalhot. „Řekl jsem, že si pásek nesundám, protože je to ponižující a že to nepřipustím. Stráž na to řekla, že mě nemůže pustit dál k soudu. Na to jsem řekl: v pořádku, tak oznamte paní soudkyni, že tam nebudu, protože jste mě nepustili,“ řekl pro Echo24 Tomáš Sokol.
Obhájci byl následně vstup k soudu odepřen a odjel směrem do své kanceláře. Po patnácti minutách ho ovšem k soudu přivolali nazpět s tím, že si opasek sundávat nemusí a může u soudu obhajovat svou klientku.
Mluvčí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Klára Sklenářová se ale brání tím, že každý předseda soudu si může upravit okruh osob, které procházejí bezpečnostním rámem. „Máme před detekčním rámem vyvěšené, kdo všechno se musí podrobit té kontrole. Pokud tedy advokát při kontrole v detekčním rámu píská, tak justiční stráž postupuje podle těchto pokynů,“ řekla Klára Sklenářová.