O post senátora za Prahu 9 se utkají scénárista Smoljak, místní starosta i exsenátoři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Voliči v Praze 9 si budou zkraje víkendu vybírat nového zástupce v Senátu, který na půldruhého roku obsadí křeslo po Zuzaně Baudyšové (za ANO). Na výběr budou mít desítku kandidátů, mimo jiné bývalé senátory Evu Sykovou a Libora Michálka. Za favority bývají označováni starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) nebo scenárista David Smoljak (za Starosty).
Pokud tento pátek a sobotu žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, o místo v horní komoře se za týden znovu utkají dva nejúspěšnější kandidáti, z nichž vítěz obsadí místo v horní komoře.
Doplňovací volby do Senátu ovlivní rozložení sil v horní komoře jen minimálně. Mohly by ale určit, zda bude nejpočetnější frakce ODS, nebo Starostů. Po loňských podzimních volbách mají jejich senátorské kluby shodně po 18 členech. Od půlky dubna by jeden z nich mohl mít 19 členů.
Starostové postavili scenáristu a zastupitele pražské Vinoře Smoljaka, jemuž podporu vyjádřil herec, scenárista a spolupracovník jeho otce Zdeněk Svěrák. ODS vsadila na starostu Prahy 9 Jarolíma, kterého podpořili lidovci. ČSSD zase se Zelenými podpořila kandidáta Pirátů, zastupitele Prahy 9 Petra Daubnera.
TOP 09, byť se Starosty sdílí senátorský klub, postavila do voleb předsedu České společnosti pro rozvoj bydlení Martina Kroha. Za ANO kandiduje bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík. SPD do voleb ze svých řad vyslala živnostníka Pavla Pešana, komunisté svého prvního místopředsedu Petra Šimůnka. Bývalý poslanec ČSSD a primář interny z Nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba kandiduje za Českou Suverenitu.
Syková i Michálek se o místo v horní komoře pokoušeli už loni. Bývalá senátorka za ČSSD Syková mandát obhajovala za ANO, nyní kandiduje za uskupení Pro Zdraví a Sport. Michálek se o totéž pokoušel jako kandidát Pirátů, nyní za hnutí Vize pro Česko.
Baudyšová na senátorské křeslo rezignovala kvůli svému zdravotnímu stavu. Senátorkou byla zvolena v roce 2014 a letos na konci ledna na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce tak bude zvolen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.
Tři kandidáti nezveřejnili seznam dárců
Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí hned tři z celkové desítky kandidátů nezveřejnili seznam dárců na kampaň. Termín jim přitom uplynul první dubnovou půlnocí. Podle přehledu ze stránek úřadu, který zveřejňuje transparentní účty i webové stránky s případnými seznamy dárců, vyplývá, že seznam do termínu chyběl Janu Jarolímovi z ODS, který kandiduje za koalici ODS a KDU-ČSL, dále Evě Sykové z Pro Zdraví a Jiřímu Koskubovi z České Suverenity. Částečně údaje nebyly u Pavla Pešana ze SPD a Petra Šimůnka z KSČM.
Kandidáti měli do pondělní půlnoci povinnost zveřejnit seznam všech fyzických a právnických osob, které jim přispěly na kampaň. Zveřejnit se musí informace o finančních příspěvcích, ale také o těch osobách, které podpořily kampaň nefinančně, tedy poskytnutím zboží, služeb zdarma nebo za cenu nižší než obvyklou. „Povinnost splnilo pět z celkových deseti kandidátů, kteří se v doplňovacích volbách o senátní křeslo uchází. Další dva zveřejnili pouze dílčí informaci. Tři kandidáti podle našich zjištění své dárce v zákonné lhůtě nezveřejnili,“ uvedl člen vedení úřadu a koordinátor agendy senátních voleb Tomáš Hudeček.
Nezveřejnění informací ve stanoveném termínu v požadovaném rozsahu považuje úřad za přestupek, který podléhá správnímu řízení. „Úřad podnikne další úkony a může se stát, že vůči některým účastníkům kampaně nakonec řízení nebude zahájeno. Například se může prokázat, že kandidát nedisponoval žádnými dary od fyzických či právnických osob, případně nepřijímal nefinanční plnění,“ dodal Hudeček. Kvůli tomu, ale i zásadě neveřejnosti správního řízení nemůže úřad poskytnout jména kandidátů.
U fyzických osob se zveřejňují jména a příjmení, datum narození a obec trvalého pobytu. U právnických osob je potřeba uvést název, IČO a adresu sídla. „Zákon kandidátům ukládá povinnost do přehledu zahrnout i ty podporovatele, jejichž dar teprve kandidát hodlá využít například k úhradě budoucích faktur či pokrytí jiných očekávaných nákladů spojených s kampaní,“ dodala Hrubešová.