Nepravdivé informace, vážné nesrovnalosti, podvod. Zpráva OLAF je venku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) stojí, že dotaci pro Farmu Čapí hnízdo doprovázelo několik vážných nesrovnalostí a píše se v ní i o možném dotačním podvodu. Podrobnosti z velmi žádaného dokumentu, který je v Česku už čtrnáct dní a který odmítají úřady zveřejnit, přinesly Hospodářské (HN). Ty prý mají celou zprávu k dispozici. V kauze možného dotačního podvodu figuruje obviněný premiér Andrej Babiš (ANO).
„Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ uvedl OLAF v úvodním shrnutí zprávy podle HN.
Zpráva OLAF také vysloveně upozorňuje českou justici, že podle trestního zákoníku mohl být při přípravě projektu spáchán dotační podvod: „Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 a 260 českého trestního zákoníku. Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF,“ stojí v závěru dokumentu podle Hospodářských novin.
Podle evropských vyšetřovatelů se také nedá spolehlivě prokázat, že akcie farmy v dotyčné době vlastnili blízcí premiéra Andreje Babiše: „Anonymní vlastnická struktura společnosti, která dotaci dostala, neumožnila během trvání projektu trvalý monitoring a ověřování toho, jestli je příjemce způsobilý pro podporu určenou pro malé a střední podniky, což není v souladu s obecným principem transparentnosti, který platí při využívání peněz z fondů EU,“ uvedl OLAF dle HN.
Jsem znevýhodněný, stěžuje si Babiš
Premiér Andrej Babiš v reakci pro Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. „Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemůžu dementovat,“ napsal redakci Babiš.
Ministerstvo financí, které má zprávu k dispozici, je už dva týdny pod velkým tlakem. O zveřejnění celého dokumentu totiž žádají nejen někteří poslanci, ale také veřejnost. Nejčastěji prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím, takzvané „stošestky“.
Ministerstvo se tomu od začátku brání, ve čtvrtek na webu zveřejnilo tři odstavce s tím, že se jedná o „podstatné závěry“. „Ministerstvo financí posoudilo došlé žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a na základě provedené právní analýzy zveřejňuje podstatné závěry, ke kterým dospěl OLAF v rámci svého vyšetřování,“ stojí na webu resortu financí.
Podle místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka, který je členem mandátového a imunitního výboru a zprávu tak už četl, se ale nejedná o závěry. Tři zveřejněné odstavce podle něj pocházejí z průvodního dopisu, který je ke zprávě přiložen.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
Farmu vyšetřuje i česká policie, která kvůli možnému dotačnímu podvodu obvinila jedenáct lidí. Mezi nimi českého premiéra Andreje Babiše, jeho manželku Moniku, místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a další.