Spor o vlajky nad Prahou. Piráti odmítli podpořit tradiční rodinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražské vedení se rozhodlo během roku vyvěšovat vlajky spjaté s okamžiky mravního významu. Například 11. března nad Prahou znovu zavlaje tibetská vlajka, v srpnu během Prague Pride zase duhová symbolizující LGBT komunitu. Rada se dohodla, že v květnu bude vyvěšena i vlajka připomínající Mezinárodní den rodiny. Proti však hlasovali pirátští radní. To se nelíbilo například Alianci pro rodinu, která se vůči Pirátům ostře vymezila: „Asi pro ně rodina a manželství není věc mimořádného mravního významu.“ Piráti se však brání argumentem, že tradiční manželství není v ČR nijak diskriminováno.
Aliance pro rodinu zkritizovala na Facebooku Piráty za jejich postoj: „Pražský magistrát bude vyvěšovat vlajky spojené s okamžiky ‚mimořádného mravního významu‘. Vlastně se ani moc nedivíme, že nejprve předkladatelé pozapomněli, na rozdíl od LGBT vlajky, na rodinu a manželství. Jsme proto rádi, že díky Janu Wolfovi (KDU-ČSL), Petru Hlaváčkovi (TOP 09 a Starostové – Spojené síly pro Prahu), Tomáši Portlíkovi (ODS – Občanská demokratická strana) a Patriku Nacherovi (ANO) na magistrátu zavlaje i vlajka připomínající Světový den manželství a Mezinárodní den rodiny. Mimochodem, proti byla Česká pirátská strana. Asi pro ně rodina a manželství není věc ‚mimořádného mravního významu‘.“
Podle Pirátů však není v ČR tradiční manželství diskriminované. „Na radě jsem nechtěl hlasovat pro pozměňovací návrh, který tam byl předložen na místě. Nemám s tím vyvěšením problém, ale ani k tomu nevidím zvláštní důvod: LGBT páry dnes nemají stejná práva jako heterosexuální páry, proto mi dává smysl vyjádřit této skupině symbolickou podporu v úsilí o zrovnoprávnění. Manželství a rodinu v ČR nikdo nediskriminuje,“ uvedl pro Echo24 pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský.
Podobně hovořil i primátor za Piráty Zdeněk Hřib. „Vyvěšení vlajky je symbolickým gestem podpory pro Tibet nebo LGBT komunitu. Já osobně mám manželku a s ní tři děti děti a žádnou diskriminaci za to v ČR nepociťuji. Jako účastník rodiny a manželství tedy tento druh podpory pro tyto instituty neshledávám potřebným. Rodina u nás potřebuje úplně jiný druh podpory,“ uvedl Hřib pro Echo24.
Primátor Hřib se v otázce rovnoprávnosti sexuálních výrazně menšin angažuje. Před nedávnem například podepsal výzvu Jsme fér. „Manželství by mělo být dostupné bez rozdílů pro všechny páry, které si chtějí vyjádřit vzájemnou úctu, lásku a podporu. Jde o rovnoprávnost, protože registrované partnerství dnes rozhodně není právním ekvivalentem manželství,“ napsal Hřib na svůj Facebook.
Praha rovněž během akce Vlajka pro Tibet vyvěsí na své budově tibetskou vlajku. Na budově úřadu bude od 8. do 11. března. K 20. výročí vstupu České republiky do NATO 12. března vlajku aliance, v srpnu vyvěsí v rámci připomínky romského holokaustu romskou vlajku. Na budově magistrátu bude v srpnu i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajku, zatím ještě nebylo rozhodnuto, jaká bude. Poslední dvě vlajky navrhl vyvěsit podle svých slov opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS). Vždy budou viset nad vchodem do budovy magistrátu na Mariánském náměstí a na budově Škodova paláce v Jungmannové ulici.