Co je za trestním oznámením na Synthesii? Příběh dotace na malé zámečnictví
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do příběhu ostře sledovaných dotací pro holding Agrofert přibyla důležitá zpráva. Pardubičtí policisté prověřují trestní oznámení ministerstva práce vedené Janou Maláčovou (ČSSD) na chemičku Synthesia ze skupiny Agrofert kvůli dotacím z evropského sociálního fondu. Chemička sice dotaci neinkasovala, podle ministerstva ale mohla spáchat dotační podvod. Na případ upozornila Evropská komise v návrhu auditní zprávy ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten dlouhodobě odmítá, že by ve střetu zájmů byl.
Okolnosti, kvůli kterým bylo podáno oznámení na firmu Synthesia, jsou podle médií podobné jako v kauze farmy Čapí hnízdo, v níž byl pro podezření z dotačního podvodu stíhán i Babiš. Synthesia jako velký podnik by neměla na dotaci nárok, a tak se angažováním malého zámečnictví její šance zvýšily. Firma sice dotaci získala, ale poté, co na případ upozornila Evropská komise, bylo proplacení dotace zastaveno a ministerstvo podalo trestní oznámení.
Generální ředitel Synthesie Josef Liška uvedl, že dotace byla určena na vzdělávací program, pochybení ale odmítá. „Vzdělávací program pro zaměstnance jsme ani nedokončili. Z vlastní iniciativy jsme ho zastavili, protože úplně nesplnil naše očekávání. Dotaci jsme kvůli tomu ani nečerpali,“ uvedl Liška. Dodal, že společnost s policií spolupracuje.
Případ dotace pro Synthesii zmínil návrh auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, který média včetně deníku Echo24 zveřejnila. Jako spolužadatele o dotaci uvedla třeba malé rodinné zámečnictví manželů Šejvlových na Pardubicku. Ti ovšem o ničem nevěděli, napsaly už dříve Hospodářské noviny (HN).
Evropská komise ve své zprávě zmínila Zámečnictví Šejvl v souvislosti s dotací pro malé firmy ve výši 1,9 milionu korun. Rodinný podnik z obce s 240 obyvateli byl veden jako spolužadatel o finanční injekci společně s chemičkou. Za peníze z Operačního programu Zaměstnanost měli provádět školení svých zaměstnanců. Majitel Jan Šejvl nicméně neměl dle svých slov ani ponětí, že se jeho firma o něco takového pokoušela, natož že se objevila v auditní zprávě Evropské komise. „Vůbec netuším, jak jsme se dostali do nějaké zprávy o dotaci. V našem účetnictví rozhodně nic takového nemáme,“ řekl v červnu pro HN.
Koncern Agrofert informaci, že by se společnost Synthesia kvůli získání podpory účelově spojila se zámečnictvím manželů Šejvlových, v reakci popřel. „Rozhodně odmítáme sdělení, že by program byl určen malým firmám. Společnost Synthesia by podporu projektu získala i bez zapojení zámečnictví pana Šejvla. Což ve zprávě dostupné na internetu konstatují i auditoři,“ uvedl Agrofert.