Izrael nevylučuje okupaci Gazy. „Momentálně odstrašujeme, cíle jsme nesplnili“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nevyloučil možnost okupace Pásma Gazy. Uvedl to na setkání se zahraničními velvyslanci, kde zároveň řekl, že Izrael ještě v současné operaci nesplnil všechny své cíle a „nedrží v rukou stopky“. Píše například Times of Israel či Daily Mail.
Netanjahu se s asi 70 velvyslanci setkal na vojenské základně Kyria poblíž Tel Avivu. Informoval je o současné situaci v konfliktu s radikálním hnutím Hamás, který vypukl 10. května. Představil jim dokumenty o izraelských útocích a také informace o palestinských skladech zbraní a raket, velitelských centrech a infrastruktuře. „Buď je můžete okupovat - a to je vždy možnost - nebo je můžete odstrašit,“ uvedl na setkání k bojovníkům Hamásu Netanjahu.
„Momentálně aplikujeme násilné odstrašení, ale musím přiznat, že dopředu nic nevylučujeme,“ pokračoval. Kdy operace v Pásmu Gazy skončí, není jasné, armáda nyní analyzuje ztráty, které přivodila hnutí Hamás. „Hledáme správný moment pro vyhlášení příměří,“ uvedl pro Times of Israel anonymní zdroj seznámený se situací.
Netanjahu se během brífingu ohradil vůči kritice počtu civilních obětí na straně Hamásu, během setkání upozornil na strategii Hamásu používat civilisty jako živé štíty a uvedl, že na světě neexistuje jiná armáda, která by se snažila minimalizovat civilní ztráty, tak jako izraelská.
Kritiku Izraele za civilní oběti označil za „absurdní“. „Kritika nás místo těch, kteří páchají mnohé válečné zločiny, kteří se schovávají za civilisty a střílí na civilisty, je ukázka neuvěřitelného pokrytectví a stupidity,“ uvedl na toto téma Netanjahu.
Rusko a Francie tlačí na Izrael, aby operaci v Gaze ukončil a vyhlásil příměří. Americký prezident Joe Biden mluvil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Prezident poté uvedl, že očekává de-eskalaci konfliktu ještě dnes. Zda Izrael operaci ukončí, však není jasné.
Od 10. května, kdy se poslední konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozhořel, zahynulo při útocích nejméně 219 Palestinců včetně 63 dětí a 36 žen, uvádí ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které nesděluje, kolik z obětí tvoří civilisté a kolik ozbrojenci. Podle Hamásu a skupiny Islámský džihád zemřelo při izraelských útocích nejméně 20 jejich bojovníků, Izrael tvrdí, že jejich počet je přinejmenším 130, podotkla AP. Podle izraelských úřadů palestinské rakety usmrtily 12 lidí včetně dvou dětí.
Ke konfliktu se v úterý připojil Libanon, odkud bylo na Izrael vypáleno šest raket, jež ale nepřelétly hranici. Dnes varovné sirény zněly v severoizraelské Haifě a podle izraelských médií na oblast Haify z Libanonu zamířily čtyři rakety. Dvě sestřelila protiraketová obrana, dvě spadly na neobydlená místa
Rada bezpečnosti OSN ani v úterý nedošla ohledně aktuálního konfliktu ke shodě. Přijetí usnesení blokuje Washington. Francie však oznámila, že ve spolupráci s Egyptem a Jordánskem Radě předložila rezoluci vyzývající k ukončení bojů. Bílý dům vyzývá k příměří, administrativa prezidenta Joea Bidena se však podle svých zástupců snaží přimět Izrael k ukončení bombardování Pásma Gazy v zákulisí.