Sbírka pro pozůstalé

První peníze rodinám mrtvých horníků začne OKD platit po Vánocích, lidé už vybrali 100 tisíc

Sbírka pro pozůstalé
První peníze rodinám mrtvých horníků začne OKD platit po Vánocích, lidé už vybrali 100 tisíc

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Těžební společnost OKD začne 27. prosince vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli při čtvrtečním důlním neštěstí. Nejprve půjde o okamžitou sociální výpomoc ve výši několika desítek tisíc korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Ivo Čelechovský. Další peníze ve výši až  240 000 na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později. V podzemí Dolu ČSM ve čtvrtek při výbuchu metanu a následném požáru zemřelo 13 horníků, dalších deset utrpělo zranění. Mezi mrtvými je 12 Poláků a jeden Čech.

Podle kolektivní smlouvy vyplatí v případě svého zaměstnance OKD vdově a každému nezaopatřenému dítěti, popřípadě rodičům, pokud s nimi horník žil ve společné domácnosti, částku 240000 korun. Běžně je tato pomoc určená českým horníkům nebo horníkům v přímém zaměstnaneckém poměru. Polské horníky má odškodňovat jejich zaměstnavatel, který práci v OKD zprostředkoval. V tomto případě to ale bude jinak. Zprostředkovatelské firmě chce OKD s odškodněním pomoci.

„Společnost OKD je připravena ve spolupráci s dodavatelskou společností Alpex realizovat odškodnění pozůstalých, které bude založeno na stejném principu jako pro rodinné příslušníky vlastních zaměstnanců. To se týká i případné okamžité sociální výpomoci, která se v souladu s předpisy může pohybovat v řádech několika desítek tisíc korun,“ uvedl Čelechovský.

Aby byly rodiny polských horníků odškodněny stejně jako ty české, považuje za spravedlivé i premiér Andrej Babiš. V pátek to novinářům řekl při návštěvě Dolu ČSM. Premiér také uvedl, že vedení OKD, jehož součástí důl je, má nyní navrhnout způsob, jak rodinám horníků ztráty kompenzovat. Pokud by nebylo možné, aby kompenzace vyplatilo OKD, vstoupí do toho podle Babiše stát, který vlastní těžební společnost prostřednictvím státního podniku Prisko.

Ve sbírce lidé vybrali již 100 tisíc korun

Na konto Spolku Svatá Barbora už dorazilo okolo 100 000 korun určených na pomoc sirotkům po hornících, kteří ve čtvrtek zemřeli v Dole ČSM na Karvinsku. Výbuch metanu a následný požár tam nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků a Čech. O stavu sbírky informovala předsedkyně výboru spolku Monika Němcová. Další konto, tentokrát určené pro všechny, tedy i bezdětné rodiny, zřídila Nadace OKD. 

Peníze pro sirotky po mrtvých hornících z Dolu ČSM mohou lidé posílat na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. „Podle poslední kontroly je na účtu už okolo 100.000 korun. Peníze přišly asi od 80 dárců,“ řekla Němcová. Dodala, že jde o částky od 200 do 5000 korun. „Jsme velmi potěšeni takovou reakcí,“ uvedla.

Takto získané prostředky spolek rozdělí výhradně mezi sirotky, kteří po zemřelých hornících zůstali. „Jako spolek můžeme podporovat právě jen hornické sirotky,“ uvedla a dodala, že půjde minimálně o deset dětí. „Přesný počet ale v tuto chvíli nemáme,“ řekla. Otevření této sbírky inicioval poslanec Josef Hájek (ANO), který v OKD v minulosti řadu let pracoval.

Druhý účet v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. „Na základě četných dotazů a spontánních reakcí veřejnosti Nadace OKD ve spolupráci s těžařskou firmou OKD zřídily u České spořitelny speciální účet pro zasílání finančních darů, jehož výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever. Číslo účtu je 342342342/0800,“ uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Metan explodoval v severní části Dolu ČSM ve čtvrtek odpoledne. Výbuch a následný požár nepřežilo 13 horníků. Dalších deset utrpělo zranění. Těla obětí zůstávají až na jedno v podzemí. U některých záchranáři znají jejich přesnou polohu. Došli k nim, ale zatím je nejsou s to dopravit na povrch.

,

22. prosince 2018