TRESTNÍ STÍHÁNÍ PREMIÉRA BABIŠE

Mlčení a mlžení. Reakce MF na Babišovu kauzu je v rozporu s Bruselem

TRESTNÍ STÍHÁNÍ PREMIÉRA BABIŠE
Mlčení a mlžení. Reakce MF na Babišovu kauzu je v rozporu s Bruselem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Závěry evropského Úřady pro boj proti podvodům (OLAF) k vyšetřování Čapího hnízda jsou v České republice. České úřady o nich ale zatím mlčí, nebo říkají, že je nemají k dispozici. První větší vyjádření vydalo ministerstvo financí v reakci na informaci, že Česko nebude na projekt čerpat evropské peníze. V něm přitom rezort „mlží“ a prakticky je v rozporu s tím, co říká komise. Kauza se přitom týká českého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, který má ministerstvo financí „pod kontrolou“.

Evropská komise se v pátek vyjádřila jasně – farma Čapí hnízdo není v projektech, které jsou spolufinancované z evropských fondů. Z nich ho vyňaly české úřady – tedy ministerstvo financí. Na něj také server Echo24 odkázala tisková mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které má čerpání dotací na starosti.

Jenže rezort financí tvrdí, že nic takového neudělalo. „Ministerstvo financí o jeho vynětí z alokace pro tento operační program nerozhodlo,“ napsal tiskový mluvčí Michal Žurovec ve vyjádření. Ministerstvo nyní vede Alena Schillerová (ANO), kterou si Babiš na vedení rezortu vybral poté, co mu dělala téměř čtyři roky náměstkyni. Dá se tedy říci, že má resort Babiš pod kontrolou. Právě pro něj by totiž vynětí Čapího hnízda z evropských fondů nebylo dobré.

Přiznání, že Česká republika dotaci na farmu Čapí hnízdo nechce spolufinancovat z evropských peněz, by totiž bylo přiznání porušení pravidel. To v pátek uvedl například bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Pokud České úřady dle zprávy OLAF vyňaly projekt Čapího hnízda z projektů spolufinancovaných z fondů EU, tak tím nepřímo přiznávají, že tento projekt není v souladu s pravidly pro financování z fondů EU. Jinak nevidím důvod, proč by toto udělaly,“ napsal na svém Twitteru.

Nejasné vyjádření ministerstva financí

Vyjádření resortu financí je přitom velmi nejasné, vyplývá z něj, že evropské dotace na Čapí hnízdo nepůjdou. Ministerstvo připustilo, že s projektem Čapí hnízdo jsou problémy. „Ministerstvo financí aktuálně eviduje projekt Čapí Hnízdo jako projekt, který je šetřen ze strany OLAF a Policie ČR. Do doby než budou tato šetření uzavřena, není zřejmé, zda jsou výdaje tohoto projektu způsobilé pro proplacení ze strany Evropské komise či nikoli,“ stojí dále v prohlášení.

Že projekt Čapí hnízdo není k vyplacení evropských peněz „způsobilý“, se objevuje ve vyjádření ještě jednou. A to když ministerstvo financí vysvětluje, že Česko o peníze z evropských fondů nepřijde, protože místo na projekt farmy bylo zažádáno na něco jiného.

„Evropská komise při přípravě uzavření Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy (ROP SČ) a při výpočtu závěrečné platby toho programu pro ČR vzala v potaz tzv. ‚přezávazkování‘, díky kterému je možné výdaje, u kterých dosud nebylo rozhodnuto, zda jsou způsobilé či nikoli, nahradit jinými způsobilými výdaji programu ROP SČ,“ stojí v prohlášení. Z toho nicméně vyplývá, že Čapí hnízdo mezi projekty, na které půjdu evropské peníze, skutečně není. 

Nakonec ale resort financí dodává, že k vyjmutí byla Česká republika vyzvána přímo Evropskou komisí. „Zároveň byla Česká republika ze strany Evropské komise vyzvána, aby výdaje tohoto projektu z programu definitivně vyjmula tak, aby již nemusel být řešen ze strany Evropské komise a mohlo dojít k úplnému uzavření programu ROP SČ ze strany Evropské komise. Po dohodě s Regionální radou jakožto Řídícím orgánem ROP SČ bude o vyjmutí či nevyjmutí projektu informovat Ministerstvo financí,“ píše se ve vyjádření. 

Víc by k vyjmutí Čapího hnízda mohl říct Středočeský kraj, přes nějž celý projekt šel. Jenže ten prý o vyjmutí nemá dost informací. „Vzhledem k nedostatku informací nemůžeme v tuto chvíli věc komentovat,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí kraje Marek Rejman. 

Ostatní úřady mlčí

OLAF své vyšetřování už dokončil a závěry zaslal do Česka a také Evropské komisi. Evropská komise se už vyjádřila – závěry obdržela a zabývá se jimi. České úřady ale stále mlčí. Nejvyšší státní zastupitelství nechce celou věc vůbec komentovat. Městské státní zastupitelství v Praze, které vyšetřování v Česku dozoruje, závěry OLAF prý ještě nemá, jak uvedla serveru Echo24 tisková mluvčí Štěpánka Zenklová.

Sám Babiš v pátek odmítl na dotaz ohledně uzavření vyšetřování evropského úřadu odpovědět. „Ta otázka je nesmyslná pane kolego. Si to naštudujte. A zprávu OLAF. Proč já bych měl dostat zprávu OLAF? Nechápu otázku,“ odbyl novináře ze serveru Seznam.cz Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.

Babiš přitom čelí obvinění kvůli dotaci na farmu ze strany české policie. Ta už podruhé zažádala sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Poprvé to bylo ještě před říjnovými sněmovními volbami – v té době Babiš prohlašoval, že chce být vydán. Jenže průzkumy ho ve volbách favorizovaly a bylo zřejmé, že ve volbách uspěje a poslaneckou imunitu dostane znovu. To se také stalo. Policie tak musela zažádat znovu. Na podruhé už se Babiš o svém vydání tak jasně nevyjádřil – situace ve sněmovně je jiná a je možné, že jej poslanci napodruhé nevydají. 

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

red

22. prosince 2017