Stát by se měl připravit na život s covidem, žádají firmy. Pomoci mají tvrdá data a analýzy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Společnosti a firmy se už nechtějí dostat do situace, kdy jim stát vypne provoz kvůli dalším vlnám koronaviru. Tento scénář se odehrál v loňském roce a i letos, kdy se některé podnikatelské činnosti musely omezovat či úplně zakazovat. Firmy proto vyzývají stát, aby okamžitě začal koronavirovou situaci řešit a připravil strategii pro fungování společnosti s covidem. Zaměstnavatelé se totiž obávají, že i přes vysokou míru očkovanosti a promořenosti dorazí další vlna koronavirových nákaz na podzim. Proto by vláda měla připravit jasná pravidla, aby firmy nadále fungovaly.
Po mnoha vlnách koronaviru a s tím spojené lockdowny stále děsí stovky a tisíce společností, které musejí kvůli zásahům státu zavírat. Během loňského i současného léta počet nákaz klesá a pro řadu lidí je to důvod k optimismu, že se koronavirová nákaza dala na ústup a postupně spolu s vakcinací zmizí. Podnikatelé ale před tímto scénářem varují a chtějí, aby stát začal spíše připravovat nástroje pro to, kdyby se koronavirové vlny znovu rozjely.
Důvod je prostý. Koronavirus za krátkou dobu dostal na existenční riziko spoustu firem a lidí. Prakticky všem zaměstnavatelům klesly tržby nebo se potýkají s problémy při startu ekonomiky. Segmenty jako turismus či gastronomie se s obtížemi budou potýkat roky a je také možné, že do předkoronavirového stavu se tyto obory nevrátí.
Svaz průmyslu a dopravy proto žádá vládu Andreje Babiše, poslance a senátory, aby začali připravovat jasnou strategii pro možnost, že koronavirus zde bude napořád a aby jeho případné vlny nákazy společnosti nepoškodily. „Potřebujeme jasnou, na datech založenou, strategii vlády pro období alespoň dvou let, která detailně nastaví parametry pro testování a očkování ve firmách a v celé společnosti. Potřebujeme znát jasný plán, jak bude probíhat testování, kdy a za jakých podmínek budeme od povinného testování upouštět a kdy a jak bude případně opětovně zaváděno. Potřebujeme také znát, jak budou nastaveny podmínky v případě dalších vln epidemií,“ řekl prezident svazu Jaroslav Hanák.
Podle něj je strategie zapotřebí z důvodu, aby firmy mohly situace předvídat a na delší dobu plánovat. Společnosti totiž musely spolu sdílet jen vlastní zkušenosti, jak s nákazou na pracovištích bojovat. Dodržovaly tak přísné protokoly, manuály technických opatření a režimová opatření. Svaz také upozorňuje, že některé nástroje byly přijímány nad rámec vládních nařízení.
I z toho důvodu měl jarní průběh při otevřených provozech mírný průběh, kdy se povinně testovali zaměstnanci, kteří navíc museli dodržovat tvrdá hygienická opatření.
Svaz si strategii představuje na základě dostupných dat, která by měla přispět k odpovědi, jak epidemii zvládat. Zástupci podnikatelů ale vládu kritizují za to, že například očkování ve firmách ještě spuštěné není. Přitom v Rakousku i Německu se podobný přístup stal běžnou praxí. „Šanci na zvýšení proočkovanosti stát nevyužil. Firmy chtěly vlastní očkovací centra, měly ambice očkovat své pracovní kolektivy. Vláda však vznik firemních center až na výjimky zmařila,“ dodal Hanák.
Stát zatím postupuje přesně naopak a chce, aby povinné pravidelné testování na koronavirus skončilo k 1. červenci. Rozhodla o tom vláda Andreje Babiše, podle které není potřeba z důvodu prázdnin testovat ani ve školách. „S účinností od 1. července 2021 se také ruší všechna povinná pravidelná testování v zaměstnání, u osob samostatně výdělečně činných a ve školách,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
Firmy zatím mohou získat ze samotestovacích sad z veřejného zdravotního pojištění příspěvek 60 korun na test, který mohou nárokovat maximálně 4 testy měsíčně na zaměstnance.