Rusové budou vyrábět íránské drony. Moskva se dohodla s Teheránem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Moskva a Teherán dosáhly dohody o výrobě bezpilotních letounů na ruském území, aby po měsících vytrvalého bombardování civilních míst ještě více posílily své válečné úsilí na Ukrajině. S odkazem na americké tajné služby to uvedl list The Washington Post, podle Pentagonu měla být dohoda uskutečněna již na začátku listopadu.
USA poprvé odhalily íránské plány „darovat“ Rusku stovky bezpilotních letounů Shahed-136 začátkem tohoto roku a ke konci srpna bylo do Ruska odesláno 1000 bezpilotních letounů, které byly shozeny nad civilní cíle na Ukrajině, píše americký server Fox News.
Dohoda o výrobě íránských dronů v Rusku se zjevně uskutečnila v době ruské porážky v Chersonu začátkem listopadu, kdy Rusko stáhlo z města své síly. Jednalo se tak o největší vojenskou ztrátu od zářijového ústupu z Charkova.
Není jasné, jaký design dronu se podle dohody bude pro výrobu v Rusku používat. Podle informací americké rozvědky úředníci z obou zemí pracují na převodu klíčových komponent a plánují uvést výrobu do provozu do tří měsíců.
Na různé cíle na Ukrajině bylo svrženo 400 dronů, které zasáhly civilní čtvrti, vesnice, města a energetickou infrastrukturu země, píše server. Rusko v posledních měsících přitvrdilo na leteckých útocích, zatímco jeho pozemní síly nadále zaznamenávají neúspěchy, kdy ukrajinské síly tlačí frontové linie dále na východ.
Od 11. listopadu Rusko odpálilo proti Ukrajině zhruba 150 raket a více než 25 kamikadze dronů, uvedl ve čtvrtek zástupce náčelníka ukrajinského generálního štábu Oleksii Hromov. Ukrajinská protivzdušná obrana zablokovala více než 100 leteckých útoků v předešlých šesti dnech.
Nejnovější dohoda Ruska s Íránem může nejen zvýšit schopnost Moskvy vyrábět více bezpilotních letounů, ale rovněž může prodloužit dobu k přezbrojení ruských vojáků. Ukrajina od začátku války prosila své západní spojence, aby jí pomohli zlepšit její protivzdušnou obranu. Požadavek je stále naléhavější vzhledem k tomu, že Rusko hojně využívá letecké útoky.
Rusko a Írán se snaží navázat těsnější vztahy v reakci na izolaci obou zemí ze strany Západu. Teherán tvrdí, že „Američané a další nepřátelé“ chtějí svrhnout tamní režim podněcováním současných protivládních protestů. Na západní „vměšování do vnitřních záležitostí“ Ruska i okolních zemí si ruští představitelé stěžují pravidelně. Minulý týden Kreml oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin hovořil telefonicky se svým íránským protějškem Ebráhímem Raísím a shodli se na prohloubení politické, obchodní a ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.