Podezření z teroristických útoků

Ve Vídni zadrželi Iráčana, který měl připravovat útoky na vlaky v Německu

Podezření z teroristických útoků
Ve Vídni zadrželi Iráčana, který měl připravovat útoky na vlaky v Německu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rakouská policie zadržela ve Vídni Iráčana, kterého podezřívá ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu. Informovala o tom agentura APA. Podle německého generálního státního zastupitelství muž zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Dvaačtyřicetiletý Iráčan, kterého policisté zadrželi již v pondělí, je podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase z Mnichova do Norimberku. Na koleje byly navíc připevněny dřevěné klíny, které měly přispět k vykolejení soupravy. Lano poškodilo čelní sklo rychlovlaku, bylo ale příliš slabé a přetrhlo se. Vlak tak zůstal na kolejích a vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide. Přetržené bylo kotevní lano, poškozen byl i jeden z kabelů. Policie tehdy hovořila o „nebezpečném zásahu do provozu železnice“.

„V blízkosti míst činu se našly texty v arabštině a vlajka takzvaného Islámského státu, které jsou důvodem, proč jsme pojali podezření na terorismus,“ uvedla vídeňská prokuratura. Podle listu Kurier policii na stopu Iráčana přivedly právě texty nalezené na místě činu. Jejich autora vypátrali údajně pomocí použité tiskárny.

Rakouská média spojují se zadrženým Iráčanem také třetí incident na železnici z letošního února, kdy někdo na koleje mezi Dortmundem a Münsterem na západě Německa položil betonové bloky a pneumatiku. Vlak tehdy ale překážky prorazil.

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, těžkého poškození věci s teroristickým motivem a členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Muž se podle prokuratury k činům, které mu jsou kladeny za vinu, již přiznal, odmítá ale, že byl jeho motiv teroristický.

Iráčan, který bydlel ve vídeňské čtvrti Simmering, byl podle Kurieru patnáct let v irácké armádě, v Rakousku má přiznaný status uprchlíka, studoval na vídeňské technické univerzitě a má pět dětí. Pracoval údajně ve firmě, která se starala o bezpečnost v obchodních domech a na fotbalových stadionech. V minulých dnech vyzýval podle listu k pomstě za teroristický útok na mešity v novozélandském městě Christchurch, při kterých 28letý Autralan zabil 50 lidí.

List Kurier rovněž uvedl, že zadržení Iráčana souvisí s páteční policejní razií v okolí Frankfurtu nad Mohanem, při které bylo zadrženo 11 lidí podezřelých z terorismu. Německé státní zastupitelství tehdy uvedlo, že skupina mužů ve věku 20 až 42 let je podezřelá z plánování teroristického útoku, který chtěli spáchat pomocí automobilu a střelných zbraní a zabít při něm co nejvíce „nevěřících“.

,