VIDEO: V Íránu vzplál pomník Sulejmáního. Protesty mají přes 300 obětí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Při protestech, které začaly v Íránu v polovině září, přišlo o život nejméně 58 dětí. Nejmladšímu z nich bylo osm let. Oznámila to skupina íránských ochránců lidských práv (HRA). Protesty, během kterých protestující například ničí vše, co souvisí s bývalým velitelem speciálních jednotek Kásimem Sulejmáním, podle lidskoprávních aktivistů nepřežilo více než 300 lidí.
Demonstrace začaly v polovině září, kdy ve vazbě zemřela 22letá Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Akce zaměřené průvodně na přísný zákon o zahalování žen přerostly v protivládní protesty. Demonstrující tak mimo jiné ničí vše, co souvisí s jedním z nejvlivnějších představitelů Íránu Kásimem Sulejmáním, který zemřel 3. ledna 2020 po raketovém útoku bezpilotním letadlem.
In Iran, revolutionaries set fire to a monument erected to IRGC Lieutenant General Qasem Soleimani, who was killed on January 3, 2020. pic.twitter.com/dptAKMyf3M
— NOËL 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) November 20, 2022
Vzplál například jeho pomník, ničí se ale i různé symboly nebo jeho portréty.
Protests continue in #Iran. Punishers of the IRGC are sent to suppress the protesters.
— NEXTA (@nexta_tv) November 20, 2022
Demonstrators, meanwhile, are destroying portraits, statues and symbols associated with IRGC Lieutenant General Qasem Soleimani, who was killed in a US airstrike in 2020. pic.twitter.com/pi6uQPRpeC
Ve čtvrtek večer demonstranti zapálili dům zesnulého zakladatele íránského islámského státu ajatolláha Rúholláha Chomejního. Íránská agentura Tasním zprávy o požáru tehdy popřela. Podle ní se pouze před domem Chomejního shromáždila malá skupinka lidí. V domě, který podle médií zachvátily plameny, se Chomejní podle médií v roce 1900 narodil. Později bylo v budově zřízeno muzeum věnované tomuto duchovnímu, jenž stál v roce 1979 v čele islámské revoluce. Jak velké škody dům utrpěl, není zatím zřejmé.
#BREAKING: This is #Khomein, birthplace of founder of Islamic Regime of #Iran, Dictator #Khomeini. Protesters burned the house of #Khomeini which had been turned into a museum by the terrorist regime 30 years ago. #MahsaAmini #مهسا_امینی pic.twitter.com/k7sDx40oFr
— Babak Taghvaee - The Crisis Watch (@BabakTaghvaee1) November 17, 2022
Oběti demonstrací
Podle HRA, z jejíhož materiálu citoval deník The Guardian, zahynulo při potlačování demonstrací 46 chlapců a 12 dívek mladších 18 let. Jenom v minulém týdnu je hlášeno pět dětských obětí, mezi nimiž byl devítiletý Kíjan Pírfalak. Byl jedním ze sedmi mrtvých na protestu ve městě Ízeh na západě Íránu.
Příbuzní na pátečním Kíjanově pohřbu řekli, že bezpečnostní složky střílely i na auto Pírfalakových, v němž chlapec seděl vedle otce. Íránská policie odpovědnost za chlapcovu smrt odmítla.
Protesty v Íránu neutichají a rostoucí počet dětských obětí svědčí o stupňování násilí, uvádí The Guardian.
Mnoho bouřlivých demonstrací se koná na severu, v oblasti obývané Kurdy, odkud pocházela Amíníová. Od září tam přišly při demonstracích o život desítky lidí včetně 12 dětí, tři další děti zemřely ve vazbě. V íránském Kurdistánu skončilo za mřížemi 200 nezletilých Kurdů a 300 bylo při střelbě zraněno.
čtk,