Babiš se ve čtvrtek sejde s Brabcem a Novákovou kvůli lithiu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek sejde s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO) a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) kvůli plánované těžbě lithia v Česku. Předseda vlády to uvedl na tiskové konferenci po středečním jednání vlády. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami.
Australská společnost European Metals Holdings v pondělí uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby kovu u Cínovce. Babiš v úterý reagoval, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, kde si to skutečně převezme stát‘. „Diamo musí donutit paní ministryně Nováková. Aby se konečně probudili a byli aktivní. To máme v plánu, určitě,“ řekl premiér.
Podle ředitele společnosti Diamo Tomáše Rychtaříka nelze rozhodně říci, že by v oblasti možné těžby lithia byla firma nečinná. „Diamo se angažuje v posuzování ložisek lithia, stejně jako v posuzování ložisek fluoridu a barytu. Samozřejmě republika stojí před nějakým rozhodnutím, co dál. Naše aktivity mohou být posunuty do oblasti průzkumů a nejen do oblasti posuzování ekonomičnosti a možností těžby jako takové. Ta možnost tu je,“ reagoval na premiérovo prohlášení Rychtařík. Příští pondělí má na toto a další témata jednat s ministrem životního prostředí.
Diamo je státní podnik, který je zaměřen na těžbu a zpracování uranové rudy a zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice.
Bývalá vláda pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) loni krátce před volbami podepsala s firmou EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.