Europarlament bude hlasovat o změně směrnice o copyrightu. Odpůrci normy chystají obstrukce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na internetu, avšak odpůrcům kontroverzní normy z řad poslanců se patrně podařilo najít způsob, jak hlasování o konečném znění případně odvrátit. Vynutí si nejprve hlasování o pozměňovacím návrhu na vymazání sporného článku označovaného za "cenzuru internetu". Informovala o tom ve středu tisková mluvčí českého europoslance Tomáše Zdechovského, který k těmto kritikům patří.
Evropská komise navrhla změnu pravidel o digitálním copyrightu v roce 2016 a od té doby se o konečné verzi pracně vyjednávalo. Nová pravidla mají posílit postavení tvůrců, jako jsou hudebníci, herci či novináři, vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook.
Sporné ale byly od počátku články 11 a 13. První z nich má majitelům práv - včetně médií - zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu, článek 13 pak dává internetovým platformám jako YouTube povinnost řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Země, včetně České republiky, žádaly v této věci výjimky pro malé firmy, pro které by postihy, s nimiž směrnice počítá, mohly být likvidační.
Na znění směrnice se v takzvaném trialogu v únoru dohodli zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady EU. Na základě kompromisu sepsaného rumunským předsednictvím se pravidla 13. článku nemají vztahovat na společnosti mladší tří let s ročním obratem méně než deset milionů eur (258 milionů Kč) a méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.
Kritici teď ale chtějí využít jednoho ustanovení jednacího řádu EP a hlasovat o pozměňovacím návrhu, jímž je vymazání článku 13 z textu směrnice. Podařilo se jim pro tuto iniciativu, vedenou polským europoslancem Michalem Bonim, získat podpisy více než požadovaných 76 europoslanců. Znamená to, že plénum nyní bude hlasovat nejprve o pozměňovacím návrhu, nikoli o směrnici jako celku, jak bylo původně v plánu. Bude-li pozměňovací návrh na vymazání článku 13 přijat, dohoda z trialogu se zruší. Návrh se pak vrátí zpět do parlamentního výboru a začne proces druhého čtení.
Europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL) směrnici označuje za rozumnou, ale považuje za dobré, že se našla cesta, jak znovu otevřít diskusi. Pokud pozměňovací návrh nezíská dostatečnou podporu, hodlá hlasovat proti směrnici.