Stát svou pomocí lázním zavařil. Vouchery nemají lidé kde uplatnit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stát se pustil do další cílené pomoci jednotlivému odvětví, ale realizace značně pokulhává. Řeč je o programu COVID-Lázně, ve kterém stát chtěl poskytovat poukazy na lázeňské pobyty při výpadku zahraničních hostů. Pomoc ale mířila jen pro objekty zdravotnického zařízení státu a navíc vynechává cestovní kanceláře, které jsou po vypnutí ekonomiky z obavy před koronavirovou nákazou zdecimované.
Veřejné vyjadřování ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, pod kterou poukazy spadají, vyvolává dojem, že vše funguje perfektně a s vouchery nejsou žádné problémy. Lázně ale přiznávají, že měly na začátku velké problémy s přijímáním poukazů, protože neměly po ruce od ministerstva žádnou metodiku. Ta jim měla být odeslána až týden po zahájení programu.
Ministerstvo navíc umožnilo, aby se poukazy mohly používat zpětně na již objednané pobyty. Lidé tak vouchery uplatňovali, i když si svůj pobyt zařídili v lednu či únoru před březnovou karanténou. Zájemci o lázně, kteří si voucher vygenerovali po 1. červenci, tak nemohli najít volná místa. Každé zdravotnické zařízení totiž může zatím uplatnit 1250 poukazů, při kapacitě 400 až 500 lůžek to znamená pouhý měsíc. Na další měsíce, například na září, se tak poukazy nemohou uplatnit, protože lázně na ně nemají peníze.
Dokládají to také čísla ministerstva pro místní rozvoj, podle kterého je stažených 100 tisíc voucherů, ale lidé jich uplatnili pouze 1218. Dalších 15 tisíc je spojených s rezervacemi. „Pětasedmdesát lázní se úspěšně zapojilo do projektu. Lázeňská zařízení ale nejsou nafukovací a mají lůžkovou kapacitu, proto předpokládáme, že v podzimních týdnech budou kapacity volnější,“ uvedla Klára Dostálová.
Z vyjádření různých lázeňských zařízení také vyplývá, že pomoc přišla neočekávaně, protože kapacity ubytovacích zařízení byly na 80 procentech. Volná místa jsou v západočeských lázních, které se specializovaly zejména na zahraniční klientelu. Pro lázně to tak mnohdy přineslo jen komplikace, protože musejí vyřizovat obrovské množství žádostí. „Zájem hostů, kteří by rádi využili státní vouchery ke strávení krátké dovolené, je pro nás v současné době spíše problémem. Požadavkům nemůžeme ve většině případů vyjít vstříc, protože naše kapacita je v současnosti plná a musíme hosty, ač neradi, odmítat,“ řekl Ivana Gračková zastupující Sanatorium Klimkovice.
Dalším z problémů je fakt, že dotace teče z evropských peněz. Vyřízení žádosti je tak mnohonásobně delší a obtížnější. „Standardně děláme jednu rezervaci 10 až 15 minut, teď přes voucher to je hodina a půl. Než naskenujeme všechny dokumenty a lékařské zprávy. Do systému se to následně nahraje, kde musí dojít k uznání,“ řekla pro Echo24 jeden z lázeňských pracovníků, který si nepřál být jmenován.
Program ještě navíc není notifikován Evropskou komisí. Poté by mělo dojít k dočasnému rámci a maximální sumě, kterou mohou žadatelé z programů čerpat. V současné době se tak musejí lázeňská zařízení držet limitu 5,3 milionu korun. Po notifikaci by se částka mohla zvednou až na 21,3 milionu korun. „Apelujeme proto na Evropskou komisi, aby projekt notifikovala co možná nejrychleji, (...) jakmile notifikaci obdržíme, můžeme navýšit počty voucherů až na 5200 na jedny lázně,“ uvedla ministryně.
Proti programu a celkovému nastavení se postavil v otevřeném dopise šéf portálu Lázně Travel Libor Stočes. Podle něj ministerstvo situaci podcenilo. „Nám všechny stornované pobyty již nikdo nezaplatí. Ani prostředky vynaložené na kampaně a reklamu pro podporu lázní, kterou jsme okamžitě po znovuotevření lázeňských hotelů spustili. Nám již nikdo nezaplatí veškerý čas, který jsme museli trávit zodpovídáním stovek dotazů denně v návaznosti na váš nefunkční program. Nám nikdo neuhradí ušlé zisky v období, kdy jste nám přímým zásahem (Covid – Lázně) do obchodních vztahů zcela znemožnili bez jediné šance na jakoukoliv kompenzaci uskutečňovat prodeje až do konce roku 2020,“ nechal se slyšet.
To je v praxi likvidace všech cestovních kanceláří se zaměřením na tuzemské lázeňské pobyty v čase, kdy se všichni vypořádávají s následky koronavirové pandemie, míní Stočes. „Kde jste byla v březnu, v dubnu, v květnu, jak jste se Vy a Vláda ČR zasadila o přímou pomoc cestovnímu ruchu?“ ptal se Dostálové a vyzval ji, aby přijala odpovědnost za svá pochybení.