Poláci a židé

Rozhovor Týdeníku Echo o polské vině při zabíjení Židů vyvolal v Polsku mediální bouři

Poláci a židé
Rozhovor Týdeníku Echo o polské vině při zabíjení Židů vyvolal v Polsku mediální bouři

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ředitel Židovského historického institutu Pawel Spiewak se v Polsku stal debatovanou postavou. V rozhovoru pro Týdeník Echo totiž prohlásil, že Poláci mohli během 2. světové války zabít více Židů než Němců. Této teze si všimla polská média, která vyjádření profesora Spiewaka označují za „skandální“ či „ohromující“.

V rozhovoru pro Týdeník Echo polský historik hovořil o nynějším diplomatickém incidentu mezi Polskem a Izraelem, který stát je blíže historické pravdě, či zda v nynějším Polsku existují relevantní předsudky vůči Židům. Emoce však vzbudil zejména jeho výrok, že Poláci zabili během 2. světové války mnoho Židů. Dokonce jich Poláci mohli zabít víc než Němců.

Celý rozhovor s historikem Pawlem Spiewakem si můžete přečíst zde.

„Podle našeho historického poznání zabili Poláci během války 80 tisíc Němců. Kolik zabili Židů? Pokud bychom vycházeli jen ze zdokumentovaných případů, dopočítáme se asi 20 tisíc obětí. Ale pravděpodobně jich bylo mnohem víc,“ řekl v rozhovoru pro Týdeník Echo Spiewak. Odhaduje, že z ghett či transportů mířících do koncentračních táborů uteklo až 200 tisíc židů, přičemž většina z nich během snah se skrývat zahynula. Spiewak v rozhovoru pro Týdeník Echo následně řekl, že většina z uprchlých židů byla zabita po udání polských rolníků.

Prohlášení ředitele Židovského historického institutu ve Varšavě vyvolalo v polských médiích velkou odezvu. Na rozhovor Spiewaka pro Týdeník Echo zareagoval konzervativní týdeník Do Rzeczy, který Spiewakův rozhovor označil za „skandální“. Ředitel institutu totiž v rozhovoru jmenovitě označil šéfredaktora polského týdeníku Pawla Lisickiho za jednoho z největších antisemitů v Polsku. Spiewak na Lisickiho reagoval poté, co byl dotázán na knihu šéfredaktora Do Rzeczy nazvanou Krev na našich rukách. Tato kniha pojednává o tom, že holocaust je zneužíván při výkladu starší historie tak, že si jím judaismus zjednává převahu nad katolicismem. „To je hrozná kniha,“ reagoval Spiewak v rozhovoru pro Týdeník Echo.

Týdeník Do Rzeczy navíc publikoval rozhovor s jiným historikem Janem Zarynem, který se staví proti Spiewakovu tvrzení řečeném v rozhovoru pro Týdeník Echo. "Nemůžeme se vzdát pravdy. Historie 2. světové války je životním příběhem našich dědečků a babiček. Nemůžeme dopustit, aby na ně bylo pliváno jen proto, že jsou mrtví a sami nemohou nic říct," řekl pro polský týdeník historik Zaryn, který je stejně jako Spiewak politicky aktivní. Dosud působí jako senátor zvolený za Právo a spravedlnost. 

Rozhovoru Spiewaka pro Týdeník Echo si všiml i server Tysol.pl. „Když byl v rozhovoru s českým médiem dotázán na tezi, že „Poláci během 2. světové války měli zabít více Židů než Němců,“ profesor Pawel Spiewak, ředitel Židovského historického institutu, odpověděl, že „je to zřejmá historická skutečnost, nebo spíše velmi pravděpodobná věc,“ napsal polský server, přičemž do titulku svého textu napsal „ohromující“. Server také dospěl k názor, že autor rozhovoru se Spiewakem v Týdeníku Echo, Daniel Kaiser, se snažil během něj stavět na stranu Poláků.

"Když nejsem židem, jsem podčlověkem?"

Server Tysol.pl napsal i o reakci polského novináře Slawomira Jastrzebowského. Spiewak totiž v rozhovoru pro Týdeník Echo také řekl, že „Židé jsou vyvolený národ“, a že „nenajdete v dějinách křesťany zabité Židy, zato najdete miliony Židů zabitých křesťany". Novinář se pak v článku ptá, zda tím, že není Žid, je druhořadým člověkem. „Mimochodem, kdybychom následovali Bibli, tak někteří křesťané zabití Židy by tam byli. Obávám se však, že nás toto tvrzení podle názoru profesora Spiewaka klasifikuje jako antisemity,“ dodal Jastrzebowski.

„Profesor Spiewak v oblacích absurdity“ nazval svůj text o rozhovoru polského historika pro Týdeník Echo server Wsensie.pl. Ve svém článku server uvádí, že Spiewak v rozhovoru „opět ukázal svůj postoj k Polsku a Polákům".

Nesouhlas vzbudila Spiewakova slova i na internetovém serveru wPolityce.pl. "Pawel Spiewak při dotazování na tezi řekl, že 'Poláci během 2. Světové války měli zabít více židů než Němců.' Tato lživá slova řekl Ředitel Židovského historického institutu placený z peněz polských daňových poplatníků v rozhovoru s českým Týdeníkem Echo," napsal server wPolityce.pl. Stejně jako server Tysol.pl si i tento všiml reakce novináře Slawomira Jastrzebowského. 

Velmi kritický ke Spiewakovým tvrzením byl týdeník Najwyszy Czas. „Spiewak přebil lživé tvrzení Grabowského o Polácích a Židech. To tu ještě nebylo,“ zní titulek článku polského týdeníku. Naráží tím na tezi akademika Jana Grabowského, který původně přišel s tezí o počtu zabitých Židů Poláky. „Spiewak také zopakoval nepotvrzenou tezi Grabowského, že počet židovských obětí zabitých Poláky je 200 tisíc. Toto nejsou všechna falešná prohlášení, která učinil Pawel Spiewak,“ napsal Najwyszy Czas a dodal, že Spiewakovy odpovědi ohromily autora rozhovoru v Týdeníku Echo Daniela Kaisera.

Profesor Pawel Spiewak je ředitelem Židovského historického institutu ve Varšavě od roku 2011. Vyučoval také na vysokých školách, mimo jiné i v Jeruzalémě. V letech 2005 až 2007 byl poslancem polského Sejmu za Občanskou platformu. S tou se ale později rozešel. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poláci byli sousedi, Němci jen útočníci

Polská čest a izraelské pokrytectví. O podílu na vyvražďování Židů

, tk