Piráti navrhnou nominační zákon

ANO plní dozorčí rady státních firem. Piráti v reakci předloží nominační zákon

Piráti navrhnou nominační zákon
ANO plní dozorčí rady státních firem. Piráti v reakci předloží nominační zákon

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kdo usedne do dozorčích rad státem ovládaných podniků, rozhoduje nově jen vládní ANO. Výbor pro personální nominace nyní tvoří pouze lidé navržení hnutím ANO. Doposud byli jeho členy zástupci všech stran bývalé vládní koalice. Vláda v demisi a bez důvěry jej nyní nahradila svými lidmi. Zamezit tzv. trafikám, tedy získávání postů za odměnu, chtějí Piráti. Předloží návrh nominačního zákona.

Na výměnu ve výboru upozornilo páteční vydání deníku Právo. Nově se do výboru dostali šéf Úřadu vlády ČR Radek Augustin a někdejší ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš, již doplnili Yvonu Charouzdovou (ANO). Premiér v demisi Andrej Babiš ale odmítá, že by ANO takto prosazovalo do dozorčích rad své lidi. „Výbor pro personální nominace již není jako dříve složen koaličně. Jsme menšinová vláda,“ vysvětloval Babiš Právu.

Výměna ve výboru ani časté personální změny v různých resortech se nelíbí některým opozičním stranám. „Nová komise je složená z lidí navržených premiérem nebo jeho podřízenými, což je apolitické a nezávislé asi stejně jako, kdyby nominace přímo řešila vláda,“ upozornil pro Echo24 poslanec Dominik Feri (TOP 09). „Stav, kdy prezidentská jednobarevná vláda bez důvěry provádí výrazné personální obměny odborníků, rozhodně není žádoucí,“ řekl deníku pirátský poslanec Tomáš Martínek.

O přijetí nominačního zákona, jenž by řešil obsazování dozorčích případně i správních rad státem obsazovaných pozic v podnicích, usilují hlavně Piráti. Předložit ho chtějí do 8. března. Podle Babiše nominační zákon „nikdo nechce“. ANO jej nemá ani v programu. „Ať si to předloží někdo jiný ze sněmovny. My ho nepotřebujeme. Máme nominační výbor,“ řekl pátečnímu Právu Babiš.

Personální obsazování postů je odpovědnost vlády, ovšem vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny, upozornil poslanec Martínek. Tu jednobarevná menšinová vláda Babiše v lednu nezískala, nyní vládne v demisi a navíc není jasné, kdy na druhý pokus o důvěru požádá a zda ji získá. „Současná úprava personálního výboru usnesením vlády je nedostatečná. I proto připravujeme nominační zákon, který vychází z již dříve předložených návrhů. Snažíme se podobu upravit tak, aby mělo přijetí pozitivní efekt a zároveň mohl být přijat většinou v Poslanecké sněmovně. Personální obsazování postů je odpovědností vlády, ovšem vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny,“ řekl pro Echo24 Martínek.

V připravovaném návrhu zákona je uvedeno, že nezávislé odborníky ve Výboru pro personální nominace jmenuje vláda 90 dní po získání důvěry, dodal Martínek. „Nominační zákon by měl také přinést větší transparentnost ve výběrových řízeních, aby se do pozic dostali pouze skuteční odborníci, ne ‚trafikanti‘. Předložení zákona nechceme uspěchat, protože předkládaná podoba by měla být kvalitní, aby mohla být schválena většinou poslanců,“ řekl Martínek.

Za personální změny kritizuje Babiše a jeho ministry opozice

Ačkoli nezískala Babišova vláda důvěru a vládne v demisi, s personálními změnami nešetří. Babišovi ministři už odvolali některé ředitele nemocnic, šéfa agentury CzechInvest Karla Kučeru a ke konci února i ředitele České pošty Martina Elklána.

I kvůli tomu chce největší opoziční stran ODS vládě „přistřihnout křídla“. Tedy nastavit mantinely toho, co by vláda v demisi neměla dělat. O usnesení, kterým by poslanci vymezili, co by neměla dělat vláda v demisi, ODS jedná s ostatními opozičními stranami. Psali jsme o tom zde.

26. února 2018