Psí salony ano, ale kadeřnictví ne? Čelí krachu a dluhům, provoz by přitom uměla přizpůsobit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco se od středy otevřely salony pro domácí mazlíčky a další provozovny, kadeřnictví nedostala výjimku. V rámci vládních opatření podle protiepidemického systému (PES) budou moct obnovit provoz až od třetího stupně, na který Česká republika možná dosáhne na konci listopadu, případně někdy v prosinci. Podle předsedy Asociace Kadeřníků ČR Václava Pražáka by ale kadeřnictví dokázala přizpůsobit provozní a hygienické podmínky pro provoz, řada holičů chodí stříhat přímo do domácností, kde je riziko nákazy větší než na pracovištích. Některé podniky čelí krachu i dluhům.
„To, že někdo zkrachuje, je téměř jisté. Na druhou stranu je to řemeslo, takže možná pak budou lidi z branže pracovat nějakou jinou formou. Zase ale můžou přijít o provozovny, pokud se třeba nedohodnou na nájmu. Když to půjde dobře, tak nás možná k 30. listopadu otevřou, a pokud to tak bude, troufám si říct, že drtivá většina kadeřníků přežije. Ale s dluhy. A nikdo neví, jak to bude dál, v lednu může přijít další vlna a zase budeme muset zavřít,“ přiblížil situaci předseda Asociace kadeřníků ČR Václav Pražák.
Že se životní úroveň živnostníků sníží, je podle něj zcela zřejmé. „Vláda jednou rukou dává 15 tisíc jako bonus, ale druhou rukou hned třetinu vezme na sociální a zdravotní. Živnostník má pak ze zbytku nakoupit nejen jídlo pro rodinu, ale také zaplatit všechny nájmy, hypotéky nebo půjčky. Mohou spadnout do dluhových pastí,“ řekl Pražák redakci Echo24.cz.
Na konto vládních opatření se pravidelně objevuje názor, že kadeřnictví a řada dalších podniků a obchodů, jako jsou hračkářství, dokážou zavést adekvátní opatření, která by minimalizovala šíření viru. Za tím si stojí i Pražák. „Jsme schopni zajistit v kadeřnictví mnohem lepší provozní a hygienické podmínky na naši činnost, než jaká se praktikují nyní. Kadeřníci často chodí přímo za rodinami, kde je to riziko šíření největší, kde nejsou žádné dezinfekce,“ vysvětlil předseda kadeřnické asociace.
Mnohem bezpečnější variantu vnímá scénář, kdyby se zákazník objednal na přesný čas do kadeřnictví, kde by se nosily roušky a kde by byly k dispozici dezinfekce a jednorázové prádlo. A to celé by fungovalo v režimu jeden zákazník, jeden kadeřník. „Myslíme si, že by ten provoz šel zajistit mnohem bezpečněji než v domácnostech,“ dodal Pražák. Co se týče diskutovaných salonků pro psy, tam pravidla chápe, jelikož nejde o tak kontaktní činnost jako v případě kadeřnických služeb.
Jako živnostníci nezávidí nikomu, že mohou některé podniky otevřít dřív než oni sami. „Pakliže to není do nebe volající nespravedlnost jako v momentě, kdy velké obchodní řetězce mohou prodávat všechno možné a malé obchody musí zůstat zavřené. Potraviny jsou pochopitelné, proč by se tam ale mělo prodávat oblečení?“ ptá se Pražák.
Často podle něj jde o zahraniční řetězce, které tady tolik neinvestují a dividendy vyvádějí ven. „Měli bychom upřednostňovat české podnikatele, nebo zakázat řetězcům prodávat i jiný sortiment, když mají prodávat potraviny,“ uzavřel s tím, že ve Španělsku a řadě dalších zemí je nepotravinové zboží označené páskou. „Tady na úkor malých podniků dělají tržby velké řetězce.“
Rozvolňování? „Neslibuji, nemohu a nechci to slíbit“
Salony pro psy a kočky se zařadily mezi další výjimky z vládních opatření, která v současné době platí. Ze služeb mohou dále fungovat například kamenictví, pohřební služby, zámečnictví, autoservisy, odtahy vozidel nebo prádelny a čistírny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vnímá trend pozitivně, zároveň ale dodal, že by se měli lidé stále mít na pozoru. Během čtvrtečního jednání mimo jiné upřesnil, co přesně by ovlivnilo překlopení ČR do třetího stupně protiepidemického systému PES.
„To znamená, od úrovně číslo tři si všichni mohou jít koupit boty, mohou si je jít opravit, mohou si zajít ke kadeřníkovi. A v té nejoptimálnější variantě je možné, že k tomuto dojde 30. listopadu. Já vám to, prosím, zde neslibuji, nemohu a nechci to slíbit, ale říkám, že je to možnost, o kterou se můžeme snažit. A určitě – nebo určitě se nedá říct nikdy, ale s velkou mírou pravděpodobnosti k tomu opravdu dojde v předvánoční čas,“ řekl Blatný ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně.
Cílem opatření je dle ministra zdravotnictví co nejvíce snížit mobilitu lidí. Za rozhodnutím, že obchody zůstávají zavřené i v neděli, si nadále stojí. „A když vím, že za tento ústupek, jakkoli se někomu může zdát nepříjemný, získám jeden den, kdy signifikantně omezím mobilitu všech lidí, protože nejdou nakupovat. A to je v naší zemi jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé vychází ze svých domovů, tak si myslím, že to stojí za to. A to byl ten důvod, proč to bylo takto nastaveno,“ obhajoval před poslanci Blatný.