Tlak na očkování mladších. Ti, kdo měli přijít, zase nepřišli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pro očkované proti covidu bude život snazší. Očkujte se. Tak vypadá nejen v Česku, ale ve většině zemí Evropy tlak na očkování mladších ročníků. Tím, jak jsou už dnes dříve nedostatkové vakcíny široce dostupné a očkování se otevřelo všem z generace 16+, se ukazuje, že zájem rychle klesá s věkem. Zhruba kolem čtyřicítky už se stává docela nízkým.
Mladší generace si po všem, co za ten rok a půl o čínském viru vědí, udělaly v mnoha případech osobní závěr, že covid pro ně nepředstavuje tak vážné riziko, aby se nechaly očkovat. Mnozí otevřeně říkají, že jdou na injekci jen proto, aby dostali doklad o bezinfekčnosti a mohli svobodně žít a cestovat.
Imunologové upozorňují, že právě u lidí, již prošli covidem nebo se s ním nezřídka setkávali, aniž by sami onemocněli, vyvolávají vakcíny, které jsou velmi silné, často hodně silnou imunitní reakci. To je ve své podstatě správně. Ukazuje to, že fungují. Ty reakce na očkování jsou ale často hodně nepříjemné. Velmi časté jsou třeba mezi lékaři, kteří se s covidem setkávali ve velkém. To v mladších generacích motivaci k očkování rozhodně nezvyšuje.
Imunologové odhadují, že těch, kdo se s covidem setkali, může být klidně podobný počet jako těch, kdo jsou oficiálně vedeni mezi pozitivně testovanými. Nejde rozhodně o ojedinělé případy.
Ten, kdo covid měl, byť úplně bez příznaků, ale prokáže se pozitivním PCR testem, je až 180 dní považován za neinfekčního. Lékaři ani nedoporučují v řadě případů těmto lidem očkování. Radí počkat.
Ten, kdo mohl prodělat úplně stejný průběh, ale žádný pozitivní test nemá, se musí kvůli potvrzení o bezinfekčnosti očkovat nebo pravidelně testovat, aby mohl žít stejně jako ten, kdo má doklad o prodělané nemoci.
Přitom může být chráněn výrazně lépe než ten, kdo pozitivní test měl. Může mít lepší buněčnou imunitu nebo více protilátek. Stát ve svém úředně rigidním způsobu ale na tyto lidi nijak nemyslí. Tlačí je do očkování nebo testování, přestože můžou mít přirozeně velmi kvalitní imunitu ze setkávání s virem.
Lidovecký poslanec, lékař Vít Kaňkovský, proto přichází s velmi rozumným návrhem, aby testem prokázané protilátky byly stejně silným potvrzením o bezinfekčnosti jako očkování, testování nebo prodělaná nemoc.
Tento velmi rozumný návrh ale opět naráží na bariéru ministerstva zdravotnictví. Místo aby se hledala cesta, jak to udělat, rozjíždí se alibistická argumentace, že to nejde, protože se odborníci nedokážou dohodnout, jaká hladina protilátek by měla být postačující. To nakonec jako všechno ostatní není věc odborná, ale čistě politické rozhodnutí. Ministra zdravotnictví tady máme od toho, aby ty experty vyslechl a rozhodl.
Místo toho zase ztrácíme měsíce úvahami, proč něco nejde. A až se dobereme k závěru, že to půjde, nebude to už potřeba. Takhle se nám to stávalo se vším od volně prodejných antigenních testů přes několik PCR testů zdarma po trasování nakažených.
Když se k tomu konečně vláda rozhoupala, nabrala několik měsíců zpoždění a bylo to téměř zbytečné. Jako se dnes při této velmi nízké úrovni nákazy stává zbytečným plošné testování ve školách, firmách, službách.
Ti, kdo měli přijít za Babišovou vládou, nějak pořád chodí pozdě. V jiné době.
Mezitím, co se v Evropě válčí o podobu covid pasů a o to, jak se v nich bude bezinfekčnost prokazovat, Izrael už své zelené pasy zrušil. Nákazy je tak málo, že nejsou potřeba. Lídr tamního národního covidového týmu Tomer Lotan si pochvaluje, jak byl covid pas úspěšný. Bez skrupulí přiznává, že velmi dobře fungoval jako tlak na lidi ve věku 16 až 40 let, aby se šli očkovat.
V Evropě i u nás se dá očekávat podobný vývoj. Covid pasy s ustupující nákazou přirozeně zmizí. Bez velkých debat a emocí, jaké vyvolávají dnes.