Spor v pražské koalici

Dusno v pražské koalici kvůli kontrolám prázdných bytů. Piráti spor bagatelizují, říká Pospíšil

Spor v pražské koalici
Dusno v pražské koalici kvůli kontrolám prázdných bytů. Piráti spor bagatelizují, říká Pospíšil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Spor v pražské koalici, který se točí kolem návrhu Pirátů odhalovat prázdné investiční byty v Praze s pomocí elektroměrů a případně je následně zdaňovat, dohnal zástupce koalice k jednacímu stolu. Lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) pohrozil odchodem z koalice, pokud by Piráti návrh nestáhli. Podle Pirátů jsou za vším nepřesné informace v médiích a jde o nedorozumění, podle Pospíšila tím ale spor bagatelizují. Sporem se budou v pátek zabývat zástupci pražské rady, jde o první vážný spor od komunálních voleb v říjnu 2018.

Zástupci pražské koalice se v pátek v devět ráno sejdou kvůli dopisu, který poslal primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a lídrovi Prahy Sobě Janu Čižinskému předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v souvislosti s návrhem zmapovat počet prázdných bytů v Praze s pomocí údajů z elektroměrů. Deníku Echo24 to sdělila vedoucí poradců primátora Martina Vacková.

Pospíšil se ohradil proti obsahu návrhu i proti tomu, že nebyl projednán v koalici. „Je to pro nás tak zásadní, že kdyby koaliční partneři na takových ultralevicových řešeních trvali, tak my bychom v takové koalici nemohli být,“ řekl Pospíšil pro Echo24. „Já osobně, jakož i celá koalice Spojených sil pro Prahu, nesouhlasíme s myšlenkou, že by měla v Praze prostřednictvím společnosti Pražská energetická a.s. proběhnout kontrola elektroměrů a skrze jejich odečet odhalit počet prázdných bytů v Praze. Přičemž v další fázi by mohla být na vlastníky takových bytů uvalena vyšší daň z nemovitosti," uvedl Pospíšil v dopise. Jde podle něj o zasahování do soukromí a vlastnického práva vlastníků bytů.

Podle Pirátů koaliční krize nehrozí, jde prý o nedorozumění

Podle Pirátů jde o nedorozumění. Už minulý týden „hodili zpátečku", když řekli, že média uvedla nepřesné informace, ze kterých Pospíšil vychází. Data od společnosti PRE mají mít podle Pirátů formu zcela anonymizované statistiky a nemají se týkat konkrétních bytů, ale celých katastrů. Město tak chce zjistit, jestli vůbec nějaký problém s větším množstvím nevyužívaných bytů existuje.Rozhodně nikdy nebylo zamýšleno data z tohoto průzkumu využívat k vytipovávání bytů, kde by byla větší daň. Město ani nebude mít data o jednotlivých bytech," uvedl radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Podle Zábranského není pravda ani to, že by Piráti navrhovali vyšší zdanění prázdných bytů. Koaliční schůzka se tak sice tento nebo příští týden uskuteční, z pohledu Pirátů je však v zásadě zbytečná, protože vychází z informací, které nejsou pravdivé. Takže si myslím, že se to velmi rychle vyjasní a myslím si, že žádná koaliční krize nehrozí," uvedl radní.

Pospíšil se nicméně domnívá, že Piráti věc bagatelizují.Mrzí mě, že si Piráti neuvědomují, že toto je pro nás zásadní ideologický spor a snaží se věc bagatelizovat. My chráníme lidská práva, v tomto případě právo vlastnické, do kterého se Piráti snaží hrubě zasáhnout. Pokud od takových nápadů Piráti ustoupí, koalice bude pokračovat," řekl Pospíšil.

Bytová krize v Praze

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Chce se zaměřit na nabídku dostupného bydlení přímo od města i na podporu výstavby developerů i dalších stavebníků, například bytových družstvy. Koalice se nyní pře i o další postup v privatizaci bytů - Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených.

,