Západní země narychlo utíkají z Kábulu. USA i Británie posílají tisíce vojáků na evakuaci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská armáda zahájila operaci „Pitting“ s cílem evakuovat státní příslušníky Spojeného království a „oprávněný personál“ urychleně z Afghánistánu před bleskově postupujícím Tálibánem. Spojené státy, které v minulých měsících stáhly z Afghánistánu tisíce vojáků, tam urychleně posílají 3000 nových vojáků, aby pomohli evakuovat americké velvyslanectví a další americké občany. Tálibán už je méně než 100 kilometrů od hlavního města. Také další západní státy zavírají své ambasády nebo citelně snižují počet personálu.
Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Spojené království může být na svoji roli v Afghánistánu „extrémně hrdé“, přestože se situace v zemi „zhoršila“. Británie bude v nadcházejících dnech evakuovat „velkou část“ svých zaměstnanců velvyslanectví, protože Tálibán pokračuje v postupu. Po mimořádném zasedání krizové skupiny, tzv. Cobry v pátek premiér řekl, že „neexistuje žádné vojenské řešení“ situace. Již ve čtvrtek Spojené království oznámilo, že pošle 600 vojáků na pomoc s evakuací britských státních příslušníků a bývalého afghánského personálu.
Německo kvůli bezpečnostní situaci v Afghánistánu a postupu povstalců z hnutí Tálibán sníží počet pracovníků na své ambasádě v Kábulu na nezbytné minimum. Oznámil to dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas. Počet zaměstnanců na zastupitelském úřadě v afghánské metropoli omezí také Švédsko, Dánsko a Norsko svá velvyslanectví dočasně úplně uzavřou. Finsko hodlá evakuovat 130 Afghánců, kteří pro jeho zastupitelský úřad pracovali, informovala agentura AFP.
"Vládní krizový tým rozhodl o tom, že uspíší charterové lety, které se původně měly uskutečnit koncem srpna," řekl Maas. Letecky chce Německo evakuovat jak svoje státní příslušníky, tak Afghánce, kteří pro ambasádu pracují. Na velvyslanectví má podle šéfa německé diplomacie zůstat jen "absolutní minimum" lidí, Maas však neupřesnil, kolik to bude.
Naproti tomu Kodaň zvolila razantnější krok. "Rozhodli jsme se dočasně uzavřít naši ambasádu v Kábulu," řekl dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod. Stejně bude postupovat i Norsko, které nabídlo dočasný azyl také afghánským zaměstnancům a jejich rodinám.
Šéf finské diplomacie Pekka Haavisto uvedl, že finská ambasáda v Kábulu bude zatím fungovat dál, do Finska se ale přesune 130 Afghánců a jejich blízkých, kteří pracovali ve službách Finska, EU nebo NATO.
"Ministerstvo zahraničí rozhodlo, že omezí počet zaměstnanců na švédské ambasádě v Kábulu," oznámila šéfka švédské diplomacie Ann Lindeová. "Značně jsme pokročili v přípravách na evakuaci zaměstnanců velvyslanectví, která se možná uskuteční už brzy," dodala.
Německo a skandinávské země redukují svá diplomatická zastoupení poté, co ve čtvrtek podobný krok oznámily Spojené státy a Británie. O uzavření své ambasády informovala rovněž Kanada.
#Afghanistan | At least four Mi-17s of the Afghan Air Force were captured by #Taliban in the area of Herat airport and the headquarters of the defeated 207th corps of the Afghan army. Two of them in the hangars look inoperational, but two helicopters look intact. pic.twitter.com/OhSzhkF1lu
— R&U Videos (@r_u_vid) August 13, 2021
Radikální hnutí Tálibán pokračuje v tažení Afghánistánem a jen za dnešek se zmocnilo správních středisek dalších šesti provincií. V rukou povstalců je tak nyní už 18 z celkových 34 provinčních metropolí.