Stará investice se vyplatila. Národní divadlo ušetřilo díky panelům na střeše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Instalace solárních panelů, výměna klasických žárovek za LED svítidla, využití tepla z jevištní hydrauliky a další opatření uspořila Národnímu divadlu za deset let přes 93 miliony korun. Investice činily 75 milionů korun a projekt garantoval úsporu 84,6 milionu korun za deset let, investice se splácela z ušetřených peněz.
Projekt Národního divadla přinesl od roku 2008 průměrnou roční úsporu elektřiny, plynu a vody 9,3 milionu korun. Spotřeba plynu klesla o 50 procent. Od roku 2011 úspora dosahuje více než 50 procent původních nákladů na veškeré energie. „Investice se nám díky tomu, že skutečná úspora předčila garantovanou o téměř deset procent, vrátila dříve než za deset let,“ uvedl ředitel ND Jan Burian. „V tuto chvíli je již investice splacená a my šetříme na energiích přes devět milionů korun ročně,“ doplnil Jan Burian s tím, že provoz divadla zvláště v historické budově je drahý.
Projekt začal v roce 2008, předcházely mu dva roky příprav. „ND ukazuje, že je možné dělat úspěšné projekty komplexních energetických úspor i v památkově chráněných objektech, kde je potřeba postupovat velice citlivě,“ řekl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. Po Národním divadle přišly podle něj na řadu další historické budovy, Rudolfinum, Stavovské divadlo či Státní opera.
Na střeše provozní budovy divadla je fotovoltaická elektrárna
Na střeše provozní budovy ND a Nové scény je fotovoltaická elektrárna, která je vidět jen shora. Teplo ze zahřátého oleje hydrauliky jevištní technologie se využívá k ohřevu vody. Dříve se olej průtočně chladil pitnou vodou. Ze vzduchu odváděného z jeviště se odebírá teplo či chlad, který se vrací do přiváděného vzduchu.
V podzemí je tepelné čerpadlo, které při napojení na vltavskou vodu podle potřeby topí nebo chladí, ale také může topit a chladit zároveň. Teplo vznikající na osluněných fasádách budov, které je nutné chladit, se totiž využívá pro vytápění neosluněných částí budov. Úsporná svítidla, někde ovládaná pohybovými nebo osvitovými čidly, spotřebovávají až o 80 procent méně elektřiny.
Při zahájení projektu stál v čele divadla Ondřej Černý a v roce 2012 bylo pořízení solárních panelů podle tehdejšího vedení ministerstva kultury jedním z důvodů Černého odvolání. Tehdejší ministryně Alena Hanáková Černého obvinila z porušení rozpočtových pravidel.
Již tehdy se vedení ND proti tomuto tvrzení ohradilo a uvádělo, že ze státního rozpočtu nebyla vydána ani koruna navíc a všechny kroky týkající se energetických úspor ND činilo se souhlasem ministerstva. Loni finanční ředitelství konstatovalo, že metoda financování byla úspěšná. Daň 21,9 milionu korun a s ní související penále 16,2 milionu, které dříve finanční úřad divadlu vyměřil, finanční ředitelství prominulo. Ředitelství také připomnělo, že ministerstvo kultury s projektem souhlasilo. Černý je dnes ředitelem Českých center a minulé události nechce komentovat.
čtk,