Mireille Knollová přežila holocaust. Svého souseda nikoli

Jedenáct antisemitských vražd

Mireille Knollová přežila holocaust. Svého souseda nikoli
Jedenáct antisemitských vražd

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Francií otřásl případ vraždy pětaosmdesátileté stařenky Mireille Knollové. Ženu, která v dětství jen těsně unikla transportu do Osvětimi, její pětatřicetiletý muslimský soused ubodal a zapálil. Knollová několikrát hlásila na policii, že jí vyhrožoval zapálením bytu, ale nedostalo se jí pomoci. Nemusel v tom být zlý úmysl ani lajdáctví. Francouzská policie nestačí řešit všechno, co má. Na podzim 2016 policisté protestovali proti útokům a proti přetěžování v práci. Činnosti francouzských odborů se pravičák může vysmívat, ale skutečnost, že v zemi byl dva roky výjimečný stav, který se časem překlopil v „protiteroristický zákon“, a že tak banální záležitost jako oslava Velikonoc znamená mobilizaci 41 tisíc policistů a 29 tisíc četníků v okolí náboženských míst, je nezpochybnitelná. Na strážce zákona to klade nároky, jimž v současném počtu nejsou schopni dostát. Antisemitské útoky se navíc šíří jako mor a stále častěji zabíjejí. Za dvanáct let stály život minimálně jedenáct francouzských Židů.

Krutá smrt židovského mladíka Ilana Halimiho byla v roce 2006 po mnoha letech prvním případem antisemitismu, který vyústil ve vraždu. Chlapec byl po třech týdnech od svého zmizení nalezen v agonii na jednom pařížském předměstí s popáleninami a dalšími stopami mučení na 80 procentech těla. Zemřel při převozu do nemocnice. Vrazi si říkali Gang barbarů, v jejich čele stáli Youssouf Fofana a Samir Aït Abdelmalek. Před vraždou se pokusili o únos dalších čtyř Židů, protože se domnívali, že židovské rodiny budou mít peníze na výkupné. Halimiho smrt Francouzi otřásla, v Paříži se konaly desetitisícové demonstrace proti antisemitismu a rasismu – bez přívlastků.

V roce 2012 třiadvacetiletý rodák z Toulouse Mohammed Merah v židovské škole Ozar Hatorah zastřelil rabína Jonathana Sandlera a jeho dva syny, šestiletého Aryeha a tříletého Gabriela, kteří čekali na minibus do školky. Osmiletou dceru ředitele školy Miriam Monsonegovou zahnal Merah do kouta, přiložil jí pistoli ke spánku a prostřelil hlavu. Ještě před dopadením pachatele na stránkách britského deníku Guardian obvinil kmenový autor Fiachra Gibbons z útoku pravicové extremisty a francouzskou vládu, která naskakuje na jejich rétoriku. Svým „nadřazeným chováním“ vůči jiným kulturám prý podnítili vraždění v židovské škole.

O tři roky později šel do pařížského košer obchodu pomstít Islámský stát dvaatřicetiletý Amedy Coulibaly. Byl zneškodněn policií, před smrtí ale ještě hovořil s francouzskou televizní stanicí BFM TV. Redaktor mu položil otázku, zda si tento obchod vybral z nějakého zvláštního důvodu. Coulibaly na to odpověděl: „Ano. Kvůli Židům. Je to za všechen útlak, zejména vůči Islámskému státu, ale i na všech místech. Je to kvůli všem místům, kde jsou pod útlakem muslimové. Patří tam i Palestina.“ V obchodě zavraždil Yohana Cohena, Yoava Hattaba, Phillipa Barhama a Francoise-Michela Saada.

Minulý rok byla vyhozena z okna svého bytu pařížská lékařka a ortodoxní židovka Sarah Halimiová. Sedmadvacetiletý pachatel Kobili Traoré přitom křičel „Alláh je veliký“. Francouzské úřady přesto dlouho otálely s označením antisemitského motivu, po čemž už několik měsíců volala francouzská židovská komunita. Šéf Národního úřadu pro ochranu před antisemitismem Sammy Ghozlan obvinil média a úřady, že tuto informaci zamlčují kvůli probíhající kampani prezidentských voleb, v nichž by potvrzení protižidovského charakteru činu mohlo nahrát Marine Le Penové.

Teroristé, kteří vyvraždili redakci Charlie Hebdo, dokonce projevili jisté gentlemanství. Nechali odejít všechny ženy s výjimkou jediné – židovské novinářky Elsy Cayatové.

Islámský antisemitismus už nelze dál přehlížet, rétorika mainstreamu se ale mění pomalu. Za příčinu je stále označována nenávist bez přívlastku; jenže ona přívlastek má, je islamistická, stejně jako holocaust spáchali nacisté, ne nějací bezejmenní nenávistníci. Realističtější komentátoři připouštějí alespoň spojitost s palestinsko-izraelským konfliktem. Jenže mezi pachateli nebyl jediný Palestinec; převládali muslimové z Afriky, kteří uznávali jen jednu kolektivní identitu – tu islámskou.

3. dubna 2018