Mynář přiletěl z Číny a musel do nemocnice. Byl s ním Nejedlý a zřejmě i Tvrdík
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hradní kancléř Vratislav Mynář v pátek odpoledne přiletěl z Číny, kde jednal s tamním vicepremiérem Chu Čchun-chuouem o české humanitární pomoci v Číně. Na cestě ho podle serveru Seznam Zprávy doprovázel také prezidentův poradce Martin Nejedlý a z nejasných důvodů měl být součástí oficiální návštěvy také šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. Deník Blesk Mynáře a Nejedlého nafotil po návratu na ruzyňském letišti. Mynářova manželka Alex na svém facebooku informovala, že se kancléř po návratu přesune do nemocnice, kde se podrobí testování na možnou nákazu.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz deníku Echo24 odmítl komentovat, kdo doprovázel hradního kancléře Mynáře do Číny s tím, že mu to nepřísluší. Navzdory tomu, že Nejedlý je uveden na oficiálním seznamu Zemanových poradců.
Podobně reagoval i sám Martin Nejedlý, který vzkázal, že „nebude komentovat žádné věci“. Na dotaz neodpověděl ani Tvrdík, který je mimo jiné také členem představenstva čínské firmy CITIC Europe Holdings.
K cestě svého manžela Vratislava Mynáře do Číny se na sociálních sítích vpodvečer vyjádřila i Alex Mynářová.
„Po příletu kancléř zamíří do nemocnice, kde se podrobí testům na koronavirus. Víc mi nepřísluší sdělovat,“ napsala v diskusi na facebooku Alex Mynářová, která doplnila, že právě dnes přitom slaví páté výročí svatby.
Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům na páteční tiskové konferenci řekl, že se o Mynářově cestě dozvěděl z médií. „Určitě tam neletěl vládním speciálem, karanténu neumím posoudit,“ uvedl na dotaz novinářů, zda by se kancléř po návratu kvůli riziku šíření nákazy neměl podrobit karanténě.
Letadlo s českou humanitární pomocí by z Prahy mělo odstartovat v neděli, v Pekingu přistane v pondělí 2. března.
Armádní speciál Airbus 319 do Číny přepraví devět tun humanitární pomoci, mezi kterou budou zejména respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček řekl, že na pomoc přispěly kraje, města, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky. „Čínská strana využije humanitární pomoc v postižených oblastech,“ dodal.
Piloti armádního speciálu budou mít k dispozici ochranné prostředky. Při letu by v nich ale oblečeni být neměli. V Pekingu bude kolem letadla vytvořeno ochranné pásmo a na palubu místní personál nevstoupí. Letoun tak po návratu nebude muset být dezinfikován kvůli obavě z případné nákazy novým koronavirem. V pátek to sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Narovnávání vztahů s Čínou?
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se ve čtvrtek setkal v Pekingu s čínským vicepremiérem Chu Čchun-chuem. Podle agentury Nová Čína, která o tom informovala, je Mynář „speciálním vyslancem“ Miloše Zemana, jehož návštěva symbolizuje „hluboké přátelství české vlády a lidu s Čínou“. Agentura také ocenila podporu České republiky v čase epidemie nového koronaviru.
Čínské úřady jsou dle zprávy „ochotné“ rozvíjet vzájemné vztahy i spolupráci v oblasti obchodu a investic. Do budoucna by mělo pokračovat vzájemné sbližování. Čína je podle něj ochotna společně realizovat to, na čem se čínský prezident Si Ťin-pching a český prezident Miloš Zeman dohodli.
Ve vztazích mezi Čínou a Českem v poslední době panuje napětí. Podle prezidenta Zemana i ministra zahraničí Tomáše Petříčka Čína nenaplnila ekonomická očekávání České republiky. Zeman v minulosti prohlásil, že kvůli nesplněným slibům z čínské strany nepojede na dubnový summit Číny se středoevropskými a východoevropskými zeměmi. Mynář později uvedl, že pokud by čínští zástupci byli ochotni na summitu uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, Zeman by mohl ještě svou účast zvážit. Zdrojem napětí jsou i vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterským smlouvám s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí.