ZMĚNA KOMUNIKAČNÍ STRATEGIE

Konec informačního chaosu. Fiala ministrům naordinoval nový styl komunikace

První neformální schůzka nové vlády svolaná Petrem Fialou (Hrzánský palác, 28. listopadu 2021). - Koalice SPOLU
ZMĚNA KOMUNIKAČNÍ STRATEGIE
Konec informačního chaosu. Fiala ministrům naordinoval nový styl komunikace

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S vládou Petra Fialy má přijít i změna stylu, jakým budou její členové komunikovat s veřejností. Premiér Fiala o tom podle několika zdrojů přítomných u jednání hovořil už během první neformální schůzky se členy své vlády v Hrzánském paláci jako o jedné z priorit. Ven by se tak už neměly dostávat nevydiskutovaná stanoviska a také styl komunikace jednotlivých ministrů by měl být střídmější, než tomu bylo v případě minulé vlády Andreje Babiše.

Předseda ODS Petr Fiala zdůraznil potřebu změnit dosavadní styl vládní komunikace už na konci listopadu, a to za zavřenými dveřmi v rámci neformálního setkání všech členů vlády a předsedů koaličních stran, které se uskutečnilo v Hrzánském paláci. Po svých ministrech chce, aby vystupovali jednotně a aby svými prohlášeními nezavdávali spekulacím, které by vedly k dalšímu posilování informačního chaosu. V komunikaci ohledně covidových opatření by to mělo platit obzvlášť. Fiala se na tom shodl i s ostatními předsedy koaličních stran.

V čem by měly změny v komunikaci zhruba spočívat, nastínil pro Echo24 mluvčí Občanské demokratické strany Václav Smolka. Podle něj by už v budoucnu nemělo docházet například k tomu, že budou ministři vystupovat v médiích se stanovisky, která předtím nebudou dostatečně prodiskutována na vládě.

„Dva roky jsme svědky toho, že jeden ministr řekne do médií svůj nápad, jak by se mělo postupovat, druhý to za hodinu vyvrátí a řekne, že by takto nepostupoval. Premiér řekne, že je potřeba nouzový stav a že se o něm bude jednat, pak po jednání s hejtmany nouzový stav stáhne. To jsou příklady toho, kdy lidé dostávají pětkrát denně informace o tom, co bude. Pak se to ruší a nikdo už se neorientuje v tom, co zrovna platí, jaká jsou nařízení. A když se v tom lidé nevyznají, tak to logicky ani nemohou dodržovat,“ uvedl Smolka s tím, že především covidová opatření by měla být komunikována „přehledně, jasně, pochopitelně i pro širokou veřejnost a hlavně jednoznačně.“

Výsledkem změny stylu bude možná i to, že budou jednotliví ministři opatrnější na svá slova v médiích. Ven by se totiž podle Smolky měla dostávat až prodiskutovaná stanoviska. „Naším cílem je sjednotit hlas vlády. Nejdřív se o věcech bavit, vyjednat si je uvnitř, případně je prohlasovat a až pak je komunikovat navenek. Protože ve chvíli, kdy každý z ministrů říká, že se něco stane, něco se udělá a pak je výsledek jiný, tak to přináší akorát další chaos, který není v už tak komplikované situaci potřeba,“ říká.

Podle mluvčího ODS se zatím daří nové vládě držet jednotnou linii. „Mám pocit, že to funguje, opravdu od nás neodchází pět různých stanovisek za den. Ale naopak, my nejdřív jednáme a až pak přijdeme s nějakým řešením. Tohle je základní koncept komunikace té vlády. U minulé to bylo naopak, nejdřív se vypustily balónky do médií, pak se zkoumaly reakce veřejnosti, a když ta reakce byla pro vládu kladná, tak to přijali, když byla záporná, tak to modifikovali a přinášelo to jen chaos. Tohle chceme změnit. Nejdřív to chceme prodiskutovat a pak až dávat ven.“

Noví ministři si měli možnost informační zdrženlivost vyzkoušet už během setkávání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, se kterým se sešlo všech 16 ministerských kandidátů kromě Zdeňka Nekuly, nominanta lidovců na ministra zemědělství, jenž muset kvůli pozitivnímu testu na covid nastoupit do izolace a setkání odložit. Většina z nich se k obsahu schůzky s prezidentem vyjadřovala jen velice obecně a s velkou opatrností. Se stejnou opatrností se nikdo z členů vlády po dva týdny nevyjadřoval ani ke jménu piráta Jana Lipavského a problému s jeho jmenováním ze strany prezidenta, a to až do chvíle, než se sdělením, že Zeman odmítá Lipavského jmenovat ministrem zahraničí, přišla sama Kancelář prezidenta republiky.

Že trvá na jednotném vystupování svého kabinetu, potvrdil Petr Fiala i v pondělí, kdy s prohlášením ohledně výsledku rozhodující schůzky s Milošem Zemanem v Lánech, rozhodl vyčkat až na příjezd do Hrzánského paláce na Hradčanech, kde vystoupil po boku předsedů všech dalších koaličních stran, a oznámil, že prezident nakonec jmenuje vládu jako celek. A to včetně Jana Lipavského.

 

Jakub Fujáček

14. prosince 2021