plány pražské radnice

Praha vzhlíží k Hamburku. Chce stejně dechberoucí koncertní síň

plány pražské radnice
Praha vzhlíží k Hamburku. Chce stejně dechberoucí koncertní síň

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Koncertní síň k vystoupení velkých světových filharmonií Praha potřebuje. Přesvědčená je o tom pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě), která má ve vybudování nové síně podporu jak u samotného primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), tak u dalších koaličních partnerů TOP 09 a STAN. Realizace stavby by se však mohla protáhnout na celé desetiletí, protože myšlenka je pouze na začátku.

O nutnosti stavby nové koncertní síně hovořil už během předvolební kampaně do komunálních voleb Petr Stuchlík (ANO). Do programu se návrh dostal i u koalice Spojené síly pro Prahu, kterou vedl Jiří Pospíšil. V současné době se pouze plánuje studie proveditelnosti na novou koncertní halu. „Koncertní síň Praha potřebuje a my připravíme architektonickou soutěž na její podobu. Chceme opravdu velmi kvalitní stavbu, která posune město nejen hudebně, ale také architektonicky. Proto její realizaci odhaduji na zhruba deset let," řekla pro Echo24 Hana Třeštíková.

Ta se vyfotila s primátorem Zdeňkem Hřibem a operním pěvcem Placidem Domingem při jeho lednovém koncertu. „Praha má velkou hudební tradici. Jezdí nám sem vystupovat takové osobnosti, jako je světoznámý operní pěvec a dirigent Placido Domingo. Přesto nám chybí koncertní sál pro velká filharmonická tělesa,“ uvedl na svém facebooku Zdeněk Hřib.

Stále se počítá s původní lokalitou stavby, kterou je Vltavská. Ta se má změnit po stavbě nového mostu přes magistrálu. Vznik koncertní síně by také podle odborníků měl prospět celé lokalitě. „Nová koncertní hala může nastartovat revitalizaci území Bubny – Zátory. Prověřovací studie zjistila, co zmíněné území umožňuje. Kudy je například možné vést dopravu na povrchu i pod ním, jak je možné přistupovat k řece a jak se chovat vůči stávající infrastruktuře a zástavbě,“ řekl dříve Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

S potřebou nové haly souhlasila i bývalá primátorka Adriana Krnáčová. Na ni chtěla navázat koalice TOP 09 a STAN, která před volbami tvrdila, že bezprostředně po volbách nechá zadat mezinárodní architektonickou soutěž na novou halu. Koalice spolupracovala na návrhu s architektem Josefem Pleskotem, podle kterého je nová hala nutností. „Prahu kvůli tomu míjejí velká filharmonická tělesa, což je mi líto. Jsme hudební národ a v Praze ani v celé České republice nemáme koncertní síň, kde by se dala produkovat velká filharmonická hudba,“ upozorňuje Pleskot.

Pokud by se v budoucnu Praha nové koncertní síně dočkala, měla by dle Třeštíkové u obyvatel hlavního města evokovat pocity jako u podobné haly v Německu. „Chceme koncertní síň, která posune toto dlouho opomíjené místo a na kterou budou Pražané hrdí podobně, jako jsou na svůj koncertní sál hrdí třeba Hamburčané. Sál bude umožňovat vystoupení velkých světových filharmonií,“ řekla pro Echo24 Hana Třeštíková.

Labská filharmonie v Hamburku z pohledu dronu:

 

Stavba Labské filharmonie v Hamburku začala v roce 2007 a počítalo se, že bude dokončena za tři roky. Výstavba se však různými průtahy a právními spory protáhla až na deset let. Částka na koncertní síň se také vyšplhala na 23,4 miliardy korun. Přitom na začátku celého projektu se počítalo s cenou okolo osmi miliard korun. Samotné město Hamburk zaplatilo za svou halu 21 miliardami korun.

 

3. března 2019