Kauza Čapí hnízdo se znovu protahuje. Zeman očekává posun až v řádu měsíců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V ostře sledované dotační kauze Čapí hnízdo, v níž čelí návrhu policie na obžalobu premiér Andrej Babiš (ANO), se nyní čeká na rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha. Za jak dlouho řekne, zda pošle premiéra k soudu, nechce dlouhodobě komentovat. Jeho nadřízený nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale odhad má. Jeho rozhodnutí očekává v řádu měsíců.
Šarochův postup nyní zdrží i návrhy na zastavení trestního řízení, které obvinění včetně Babiše podali. Státní zástupce se musí námitkami uvedenými v návrzích zabývat, což pravděpodobně prodlouží dobu jeho rozhodování.
Pavel Zeman nyní vzkázal, že Šaroch by mohl rozhodnout v řádu měsíců. „Vyřízení ze strany dozorového státního zástupce předpokládá Pavel Zeman v řádu měsíců,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Zda Babiš půjde před soud, a stane se tím prvním českým obžalovaným premiérem, tak ještě nějakou dobu nebude jasné. Kauza se vleče už několik let. Policie vyšetřovala okolnosti padesátimilionové dotace EU na stavbu areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalobu premiéra, některých členů jeho rodiny a všech dalších obviněných Šarochovi předložila 17. dubna 2019. Návrh se ale netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který je stíhán samostatně.
Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu ale až deset let vězení.
Státní zástupci si posvítí i na audity
Pavel Zeman se nicméně v poslední době vyjádřil i k další premiérově kauze. Nejvyšší žalobce, který se doposud v hodnocení kauz premiéra Babiše držel hodně zpátky, oznámil, že zveřejněný text návrhu auditní zprávy Evropské komise k premiérovu střetu zájmů by mohl zavdávat podezření z trestného činu. A že ji státní zastupitelství zanalyzuje. Detaily nesdělil. Jednat by se nicméně mohlo o trestné činy poškození finančních zájmů EU i porušení povinnosti při správě cizího majetku. Více jsme o tom psali zde.
Dále čtěte: Dvě věty auditu, které děsí Andreje Babiše
O co jde v kauze Čapí hnízdo: Společnost Farma Čapí hnízdo dříve patřila Agrofertu, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov. V roce 2007 se přeměnila na firmu s akciemi na majitele. Další rok získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.
Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, než jej kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl v Poslanecké sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnili v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní firma Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.