ČEZ dostal v Bulharsku pokutu 28 milionů korun

ČEZ dostal v Bulharsku pokutu 28 milionů korun

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bulharský antimonopolní úřad vyměřil české energetické skupině ČEZ a rakouské společnosti EVN pokuty za porušování pravidel hospodářské soutěže. Firmy podle úřadu diskriminovaly nezávislé obchodníky a omezovaly obchodování s elektřinou za smluvní ceny. ČEZ má zaplatit 2,19 milionu leva (přes 28 milionů Kč) a EVN 3,79 milionu leva (přes 49 milionů Kč). Obě firmy pochybení odmítají a hodlají se proti pokutě odvolat, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.

„Management skupiny ČEZ v Bulharsku podnikne veškeré právní kroky potřebné k ochránění zájmů svých společností a jejich klientů, akcionářů a zaměstnanců,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí ČEZ Alice Horáková. Rozhodnutí antimonopolního úřadu, které se týká společností CEZ Electro Bulgaria a CEZ Razpredelenie Bulgaria, podle ní zatím nebylo dotčeným společnostem oficiálně doručeno.

„S obsahem rozhodnutí se seznámíme a budeme jej urychleně analyzovat,“ uvedla mluvčí. Podotkla, že obě firmy provozují své aktivity v souladu s platnými požadavky bulharské i evropské legislativy. „Nadále odmítáme tvrzení o údajném porušování pravidel hospodářské soutěže,“ dodala mluvčí ČEZ.

EVN označila pokuty za neopodstatněné. „Takové pokuty jsou špatným signálem pro zahraniční investory v Bulharsku,“ uvedl regionální manažer EVN pro Bulharsko Robert Dick.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže argumentuje, že firmy EVN a ČEZ společně diskriminovaly obchodníky, kteří nebyli členy jejich energetických skupin. Také používaly podobnou taktiku vůči společnostem, které musely vstoupit na liberalizovaný trh s energií a přestaly platit za elektřinu státní tarify.

Podle bulharského úřadu může chování obou firem „bránit, omezovat či narušovat soutěž na trhu s elektřinou a mít dopad na zájem spotřebitelů“. Přezkumu bylo podrobeno i chování třetího distributora energie v zemi, české firmy Energo-Pro. Výsledek zveřejní antimonopolní úřad v pátek.

ČEZ chce odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a také proto, aby se mohl soustředit na Českou republiku a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v zemích jako je Německo a Francie. Loni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Firma v Bulharsku hledá kupce pro společnosti CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria a Free Energy Project Oreshets. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie.

V tomto měsíci bulharský antimonopolní úřad povolil společnosti SIGDA koupit od ČEZ bulharskou černouhelnou elektrárnu Varna. ČEZ se na prodeji elektrárny dohodl v říjnu.

Účty za elektřinu jsou v této nejchudší zemi Evropské unie citlivým tématem. Protesty proti vysokým cenám energie svrhly v roce 2013 předchozí bulharskou vládu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil třem zahraničním distributorům energie pokutu již v roce 2015. Tehdy ji zdůvodnil zneužíváním dominantního postavení na trhu a zaváděním nepřiměřeně vysokých cen.

,

21. prosince 2017