Vojtěch se loučí „zakleknutím“ na restaurace a neočkované
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl dohnat nedostatečné očkování a zhoršující se statistiky přitvrzením proti společenskému životu i peněženkám lidí. Od listopadu tak podle nových nařízení přitvrdí kontrola testů v klubech či restauracích, stát je však zároveň přestane proplácet a výrazně zkrátí jejich platnost. „To nebude v podstatě už ničím jiným, než donucením k očkování,“ řekl deníku Echo24 odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál.
Preventivní testy tak budou už za zhruba deset dní hradit pojišťovny pouze dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Personál v restauracích či klubech pak bude muset kontrolovat, zda mají zákazníci potvrzení o očkování, prodělání nemoci či negativním testu. Restauratér bude odpovědný za kontrolu dokladu. Host bude povinen certifikát předložit a bude ručit za to, že není falešný.
Ačkoliv ministr zdravotnictví se zástupci gastronomického sektoru předem jednal a na svém Twitteru sdílel příspěvek s optimistickým popiskem, jejich výhrady příliš nevyslyšel. Žádali ho například o zachování hrazení testů. „Dojde k dalšímu snížení motivace lidí vůbec nějaké služby čerpat. To už máme změřeno i statisticky, že zhruba 60 % zákazníků vidí v těch opatřeních bariéru, proč omezují četnost návštěvy restaurací, k tomu skutečně dochází. Další přitvrzení pouze situaci zhorší,“ řekl deníku Echo24 prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek s tím, že situaci zkomplikuje i konec možnosti využívat samotesty.
Podle něj pak navíc přestávají mít smysl další omezení, jako jsou maximální počty lidí u stolu či rozestupy, když v podniku mohou být pouze lidé s platným certifikátem. „Je naprosto nadbytečné, aby byly u restaurací jakékoliv další restrikce nebo omezení kapacit,“ dodal Stárek.
Vládní rozhodnutí kritizuje i odborník na zdravotní právo a expert Pirátů Ondřej Dostál, podle kterého není na místě „šikanózní opatření vůči běžné populaci“ a stát by se měl soustředit na rizikové skupiny. Za mnohem větší problém však považuje právě zpoplatnění a zkrácení platnosti testů. „To nebude v podstatě už ničím jiným, než donucením k očkování, které je formulováno jako dobrovolné a tady to bude narážet na skutečnost, že je to obcházení zákona. Tady už se v podstatě jedná o analogickou záležitost, jako kdyby schválili očkování jako povinné, ale v zákoně to tak není,“ řekl deníku Echo24 Dostál.
Očekává, že zpoplatnění testů bude navíc znamenat naopak masivní pokles testování. „Nikdo za to platit nebude. Ale co je podstatnější, že skutečným efektem je to donucení k očkování a tady už ministerstvo úplně rezignovalo na to, že by přesvědčovalo o medicínské výhodnosti a postavilo se k tomu tak, že ty lidi donutí,“ dodal Dostál.
Restauratéři mají obavy, že se lidé opět začnou scházet raději v garážích či domácnostech a podle Stárka je tak na místě začít řešit kompenzace. „45 % zákazníků považuje domácí setkávání za částečnou nebo úplnou náhradu návštěvy restaurací. Jakákoliv další omezení by měla být spojena s podporou podnikání v ubytovacích a stravovacích službách,“ uvedl Stárek s tím, že když se nyní hovoří o programu na podporu zaměstnanosti Antivirus u automobilek, nevidí důvod, proč se to nemá za určitých podmínek vztahovat i na hotely a restaurace, u nichž jsou obsazenost či tržby na velmi nízkých procentech oproti době před pandemií.
Neočkovaným lidem, kteří nespadají do některé z výjimek, tak mohou vládní nařízení od listopadu značně zasáhnout do peněženky. Pokud nebudou chtít nová pravidla porušit, musí se připravit na časté testování. PCR testům se totiž sníží platnost na pouhé tři dny od odběru, z čehož ještě minimálně den trvá doručení výsledků. Antigenní testy pak budou platit už jen 24 hodin.