Sněmovna zarazila vyšší zisky Babišovi. „Bude líp,“ glosoval na síti Pirát Michálek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Snaha poslanců hnutí ANO zdvojnásobit podíl biopaliv v pohonných hmotách neprošel. Proti se postavila Poslanecká sněmovna, která tím i zarazila zvýšení ceny benzínu od příštího roku až o dvě koruny. Zároveň tím ale poslanci uštědřili ránu předsedovi vlády Andreji Babišovi, jehož firmy jsou v odvětví biopaliv velmi aktivní.
Poslanci totiž ve třetím čtení rozhodovali o zákonu o podporovaných zdrojích. V něm se objevil pozměňovací návrh poslance hnutí ANO Pavla Pustějovského, aby se navýšilo povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Minimální podíl biosložky by se tak zvýšil více jak dvojnásobně z dnešních 4,1 procenta na 8,8 procenta.
Sněmovna ovšem tuto snahu odmítla. „Zvýšení povinného podílu přimícháváných biopaliv 1. generace do pohonných hmot neprošlo,“ uvedl na svém Twitteru Radek Holomčík, jehož pozměňovací návrh právě zakazoval další přimíchávání paliv první generace. Podobně hlasování komentoval i poslanec Jakub Michálek. „Zabránili jsme zdražení benzínu o 2 koruny na litr, jak chtělo ANO. Bude líp!!“ uvedl Michálek.
Zabránili jsme zdražení benzínu o 2 koruny na litr, jak chtělo ANO Bude líp!! ♥️ @RadekHolomcik
— Jakub Michálek ⚫⬛ (@JakubMichalek19) July 14, 2021
Snaha navýšit Babišův byznys
Přitom stejný návrh na zdvojnásobení podílu biopaliv v pohonných hmotách podal poslanec Pustějovský již na konci minulého roku, kdy chtěl navýšit podíl biopaliv v pohonných hmotách v přílepku k vládní novele zákona o strategických zásobách ropy. Pozměňovací návrh vyššího podílu biopaliv pak čítal nezvykle 45 stran a podpořil ho hospodářský výbor. Proti návrhu silně protestovala opozice.
Podle pirátského poslance Radka Holomčíka je to z důvodu, že biopaliva první generace ničí přírodu. Holomčík totiž už v minulosti opakovaně návrhy na zrušení přimíchávání biopaliv podával, protože bioetanol, metylester řepkového oleje a metylester mastných kyselin způsobují škody na lokální i globální úrovni. To potvrzují i hydrologové, kteří varují, že biopaliva první generace dlouhodobě kontaminují podzemní vody.
Před dalším navyšování podílu biopaliv varuje i europoslankyně a členka výboru pro zemědělství Veronika Vrecionová (ODS). „Pod záminkou ochrany přírody to vypadá, že hnutí ANO jako politická část koncernu Andreje Babiše využívá jednu z posledních šancí, jak přihrát byznys za miliardy korun obchodní části koncernu Andreje Babiše,“ řekla pro Echo24 Vrecionová.