Spiknutí v OSN proti Izraeli: Čína, Bělorusko či Írán jej odsoudily za porušování práv žen
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izrael bude letos jako jediný stát OSN pokárán za nedodržování práv žen. Ekonomická a sociální rada OSN v září obvinila Izrael z toho, že systematicky porušuje lidská práva palestinských žen na vlastním území. Usnesení podpořily takové země jako Írán, Saúdská Arábie, Bělorusko nebo Čína. Proti usnesení stály z 54 členů rady pouze Spojené státy, Kanada a Austrálie. Informuje o tom UN Watch.
Ekonomická a sociální rada OSN obvinila Izrael z porušování práv žen jako jediný ze všech států. Usnesení bylo přijato 14. září a shodlo se na něm celkem 43 států. Mezi těmi byly i země jako Čína, Írán, Saúdská Arábie, Bělorusko nebo Pákistán, v nichž často dochází k porušování lidských práv. Proti přijetí usnesení byly pouze Spojené státy spolu s Kanadou a Austrálií. Německo, Nizozemsko, Ukrajina a dalších pět států se hlasování zdrželo.
Izrael byl kritizován za porušování lidských práv v souvislosti s s palestinskými ženami. Většina z žen ale žije na územích kontrolovaných Palestinci. Jde především o Západní břeh Jordánu nebo území Gazy, kde operuje islamistické hnutí Hamás, upozorňuje web Legal Insurrection.
Izrael je přitom jedinou zemí, kterou usnesení v souvislosti s porušováním ženských práv zmiňuje. Výkonný ředitel organizace UN Watch, která dohlíží na činnost OSN a dodržování lidských práv, proto namítá, že zasedání výboru v tomto roce zcela ignorovalo nejhorší porušovatele lidských práv na světě, jako je například Jemen, Irák, Pákistán, Sýrie, Saúdskou Arábii nebo Írán.
Všechny z těchto států se umístily v desítce nejhorších zemí ve zprávě Global Gender Gap report v roce 2020, namítá Hillel Neuer ve zprávě zveřejněné na webu UN Watch, který zveřejnil také výsledky hlasování.
Zajímavé je, že z celkem dvaceti bodů, které měla Ekonomická a sociální rada OSN na programu jednání, byl pouze tento bod namířený proti jedné jediné zemi, proti Izraeli.