Strach ze ztráty zakázek. Karantény v zahraničí tvrdě dopadají na české firmy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vysoký nárůst případů nakažených koronavirem a s tím spojené označení České republiky jako rizikové u části států znamená pro některé firmy velké problémy. Společnosti s přidanou hodnotou, které vyváží své zboží spolu s pracovníky, musí řešit, jak své zaměstnance přes hranice dostat. Odborné svazy již zaznamenávají obavy u části podnikatelů, že kvůli nezvládnuté situaci s koronavirem přijdou firmy o zakázky.
Firmy se zatím většinou nedokázaly vzpamatovat z jarního vypnutí ekonomiky a už znovu musí řešit problémy, aby se vůbec uživily. Jedna z překážek, se kterou společnosti bojují od začátku září, je ztížená cesta jejich pracovníků, kteří musejí s výrobkem dorazit k objednavateli. Jedná se nejčastěji o inženýry či montážní pracovníky, kteří nemohou být nahrazeni.
Společnosti, které zboží takto exportují, jsou jednoznačně v nevýhodě oproti jiným státům, které koronavirové šíření nyní zvládají podstatně lépe než současná Babišova vláda. Česká republika je totiž pro řadu států riziková.
„Omezení cestování zavedená kvůli pandemii koronaviru mají negativní dopad zejména na ty exportéry, kteří musí své výrobky odborně instalovat, nebo jim poskytovat pravidelný servis. Například u obráběcích strojů nemůže, nebo v rámci záruky nesmí, seřizování a údržbu provádět třetí strana. Výsledkem jsou jednak problémy českých firem, jednak také možná odstávka výroby u uživatele zařízení,“ řekl pro Echo24 Lukáš Martin, který je ředitelem Sekce mezinárodních vztahů na Svazu průmyslu a dopravy.
Podle něj se nejčastěji jedná o odborné instalace celků jako výrobní linky, chladící systémy či jiná komplexní zařízení. „Na jaře to firmám působilo značné problémy a prodlužování dodacích lhůt, které se nyní objevují znovu a patrně se budou stupňovat. Může to vést ke ztrátě zakázek a důvěry zákazníků. Velkým problémem je nejistota, protože firmy neví, co bude třeba v Německu vůči České republice platit za týden nebo za měsíc. Věříme, že se vláda vyvaruje na naší straně kroků, které by problémy ještě prohloubily,“ dodal Martin.
Problémy s dodávkami zakázek do zahraničí se potýkala například liberecká společnost VÚTS, která se zaměřuje na výzkum a vývoj strojů pro zpracovatelský průmysl. Firma zajišťuje montáž a oživení strojů přímo v závodech, a proto musí své pracovníky vysílat do zahraničí. Společnost tak přiznává, že jejich zaměstnanci nejdřív musí do dvoutýdenní karantény a až poté mohou práci vykonat.
„Výjezd inženýrů a montážních pracovníků do některých destinací je velmi náročný. Ať už z pohledu finančního či logistického. Ne všechny společnosti si nyní mohou za vysokých nákladů dovolit poslat skupinu montážních pracovníků například do Jižní Ameriky, když letecká doprava je sama o sobě komplikací a finančně nákladná. Někde takřka neexistuje vůbec,“ řekl pro Echo24 Evžen Reitschläger, místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků.
Kolika firem se komplikace týkají, je zatím těžké odhadovat. Podle místopředsedy asociace je ale problém velmi rozsáhlý a kvůli nepříznivé situaci se s ním bude potýkat čím dál více firem. „Vezměte si, že většina výrobců technologických celků se s tímto problémem setkává. A potýkat se bude čím dál více,“ dodal Reitschläger.