Státní miliony bez soutěže vyvoleným

Časy se mění, Dostálová neodstoupí

Státní miliony bez soutěže vyvoleným
Časy se mění, Dostálová neodstoupí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Koaliční politici se postavili jako jeden muž či jedna žena za ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), kterou policie podezírá z manipulací se zakázkami ve státní agentuře Czech Tourism, a dokonce u ní provedla domovní prohlídku. Tím potvrdili, že kauzy Andreje Babiše nejsou výjimečným případem, ale že nastává čas tolerance pro všechny podezřelé ministry.

Sám premiér Babiš (ANO) prohlásil, že nevidí důvod pro odvolání ministryně Dostálové, protože mu všechno vysvětlila. Za sociální demokraty se kolegyně zastala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Pokud by Dostálová byla donucena odstoupit, byl by to vůči ní nerovný přístup. „Protože pan premiér by zůstal, a paní ministryně by musela odstoupit,“ připomněla Maláčová, že u Babiše nevadí ani trestní stíhání. Stejně rezolutní byl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Škoda že ministryně Dostálová kromě Babiše už nikomu kauzu Czech Tourism nevysvětlila. Není pochyb, že policie manipulace s veřejnými zakázkami vyšetřuje a že má k tomu důvod. Proto také sama ministryně nechala odvolat ředitele odboru regionálního partnerství Aleše Pangráce, který za zakázky odpovídal. Také není divu, že systém zakázek v agentuře Czech Tourism přitáhl policejní pozornost. Podle registru smluv rozdělila agentura za uplynulé tři roky zhruba miliardu na různé propagační akce, obvykle zástupcům sportovních svazů, jejich servisním organizacím a případně také reklamním agenturám a občas médiím. Zmíněnou miliardu rozdělila do 991 objednávek a z toho jen dvacet mělo hodnotu přes dva miliony. Jinými slovy, skoro všechny peníze šly do zakázek malého rozsahu, pro které není nutné používat zákon o zadávání veřejných zakázek. S příjemcem bylo možné domluvit cenu i plnění a nezdržovat se úvahami, jestli by podobné služby někdo dodal laciněji.

Odtud už je blízko k podezření, o kterém informovala Česká televize. U některých smluv k plnění vůbec nedošlo, proto také zbylo dost peněz na provize, které údajně inkasovaly firmy spojené s ředitelem Pangrácem. Policisty prý zaujala skutečnost, že někteří příjemci byli v kategorii „vyvolených osob“, a měli tedy nárok na příspěvek od státu, kdy si vzpomněli. ČT informovala, že policie zasahovala nejen na ministerstvu a v bytě ministryně, ale též ve společnosti Autodrom Most. Z registru smluv vyplývá i to, že častěji než Autodrom Most inkasovaly zakázky společnosti spojené s vedením tuzemského tenisu a biatlonu.

Proč odešla Kateřina Valachová

Možná to ministryně premiérovi vysvětlila, ale veřejnost čeká na objasnění otázek, které vyvolávají i povrchní zprávy o agentuře Czech Tourism. Zakázky zhruba za miliardu se rozdělovaly bez veřejné soutěže jen podle úvahy úředníků. Odpovědný ředitel sám podnikal ve sportovním sektoru a mohl mít zájem někoho zvýhodnit. Ministryně a dříve náměstkyně pověřená dohledem nad agenturou nemusela o údajných manipulacích se zakázkami vědět, jak sama ujišťuje. Proč ale nikdy neprovedla kontrolu v tak riskantní oblasti rozdělování státních peněz a nechala to až na policii? Z toho už nějaká odpovědnost vyplývá.

Před osmnácti měsíci rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), když vzniklo podezření, že její náměstkyně Simona Kratochvílová manipuluje s dotacemi pro sportovce po dohodě s šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou. Nutno dodat, že tehdy šlo o dotace na podporu konkrétních venkovských klubů, které neměly v úmyslu peníze zpronevěřit. Také na rozdíl od současného případu neexistovala žádná indicie, že s tím má ministryně něco společného.

Dnes žijeme v době, kdy se podobná podezření neberou tak vážně. Přesto se nemusí členům vlády vyplatit, že nad tím mávnou rukou. Ministr zapletený do kriminální kauzy má najednou jiné starosti než spravovat svůj resort. Klára Dostálová je odpovědná za evropské dotace a stojí za pozornost, že se tempo jejich čerpání zpomalilo. Po špatném začátku se podařilo čerpání zvlášť loni zrychlit, letos se však Česko propadlo mezi pět zemí s nejpomalejším čerpáním, a ještě se ukázalo, že zvlášť v dotacích pro dopravní stavby a průmysl dělají čeští úředníci příliš mnoho chyb. Pokud se tempo ještě zhorší, pak to napříště nemohou ostatní ministři vyčítat jen kolegyni Dostálové, ale rovněž sami sobě.

12. prosince 2018