Google odebral sociální síť Parler ze svého obchodu. Přecházeli k ní z Twitteru konzervativci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Technologický gigant Google odstranil ze svého online obchodu Google Store aplikaci sociální sítě Parler, obdobu Twitteru, která přitahuje častěji pravicově smýšlející uživatele. K podobnému kroku se údajně chystá také firma Apple. Jen několik hodin předtím přitom řada konzervativních novinářů a politiků uvedla, že na Parler přechází ze sítě Twitter. Podle nepotvrzených zpráv si účet na síti nedlouho předtím založil i dosluhující prezident USA Donald Trump.
Google své rozhodnutí odůvodňuje tím, že na síti uživatelé sdílejí „pobuřující obsah“ týkající se nedávných událostí ve washingtonském Kapitolu. Podle pravidel Googlu přitom takovýto obsah má být z aplikací odstraňován. „Jsme si vědomi pokračujících příspěvků na aplikaci Parler, které vybízejí k dalšímu násilí v USA,“ uvedl pro Fox News Google. „Ve světle této pokračující a urgentní hrozby veřejné bezpečnosti aplikaci Parler odstraňujeme z naší nabídky do té doby, dokud tyto problémy nebudou napraveny.“ K tomuto kroku se také údajně chystá společnost Apple ve svém obchodě App Store.
Jen pár hodin předtím přitom řada amerických novinářů, politiků a jiných veřejně známých osobností uvedla, že přechází z Twitteru právě na Parler. Zřejmě tak učinili převážně na protest proti zrušení twitterového účtu Donalda Trumpa, o kterém jsme psali zde.
„Zdá se, že servery aplikace Parler jsou přehlceny lidmi opouštějícími Twitter. Hodně štěstí, setrvejte v boji za svobodu projevu!“ napsal na Twitteru bývalý manažer Trumpovy kampaně Brad Parscale.
It appears @parler_app servers are overwhelmed by people leaving @Twitter. Good luck guys, keep up your fight for free speech!
— Brad Parscale (@parscale) January 9, 2021
O přechodu na Parler jen hodiny před krokem Googlu informoval například reprezentant za Severní Karolínu v dolní sněmovně Kongresu Madison Cawthorn, komentátorka Madison Gesiottová, rádiový moderátor Mark Kaye nebo moderátor televize Fox News Mark Levin. Již dříve v letošním roce si na Parleru vytvořil účet například senátor za stát Texas Ted Cruz, dcera prezidenta Trumpa Ivanka Trumpová nebo Trumpův právník Rudy Guiliani.
Parler: @CawthornforNC
— Madison Cawthorn (@CawthornforNC) January 9, 2021
🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸
Are you on Parler? Join me and subscribe to my page! pic.twitter.com/G5GKFvGXiI
— Madison Gesiotto (@madisongesiotto) January 8, 2021
THIS IS MY LAST TWEET!
— Mark Kaye (@markkayeshow) January 9, 2021
Join me on @parler_app! (That is if they aren‘t overloaded with new users or banned by Apple.)https://t.co/2uzqkNamkS
I have suspended my own Twitter account in protest against Twitter’s fascism. I ask all my followers to join me now on Parler and Rumble.https://t.co/XswC88juiGhttps://t.co/1YeTi0ywBk
— Mark R. Levin (@marklevinshow) January 8, 2021
Kolují také nepotvrzené informace, že se k Parleru přidal v posledních dnech samotný prezident Donald Trump.
Spisovatelka a politická aktivistka Candace Owensová kritizuje Google a Apple a viní je ze snahy vytvořit monopol. „Apple a Google nyní hrozí, že zakážou Parler, aby lidé nechodili na žádné alternativní platformy. Vytvářejí monopol. Nechtějí žádné myšlenky nebo debaty, které nemůžou kontrolovat. Nechtějí, aby spolu konzervativci mohli komunikovat,“ napsala na Twitteru.
Now Apple & Google are threatening to ban Parler to stop people from going to any alternative platform.
— Candace Owens (@RealCandaceO) January 9, 2021
They are creating a monopoly. They want NO IDEAS or CONVERSATIONS that they are not able to control.
They do not want conservatives communicating with one another.
Sociální síť Parler byla spuštěna roku 2018 jako alternativa k Twitteru. Její tvůrci ji definují jako „nestranný veřejný prostor“. Velmi rychle po svém založení se ale stala vyhledávanou doménou pro krajní pravici. Na síti se často objevují příspěvky antisemitického a rasistického řádu, stejně jako množství konspiračních teorií. Podle Applu přes tuto platformu dokonce Trumpovi příznivci organizovali vpád do Kapitolu ve Washingtonu, ke kterému došlo 6. ledna během jednání Kongresu k potvrzení výsledku prezidentských voleb, o kterém jsme psali zde.