Vláda hlasování o nedůvěře ustála. Kabinet zachránili komunisti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čtvrteční hlasování o nedůvěře vláda Andreje Babiše (ANO) ustála, opozice v Poslanecké sněmovně nedosáhla na potřebných 101 hlasů z 200. Výsledek dopředu v podstatě rozhodli komunisté, kteří ohlásili, že před hlasováním odejdou z jednacího sálu, opozice tak neměla matematicky zajištěný dostatečný počet hlasů. O nedůvěře vládě se vedla debata od rána, později ji prodlužovala především četná vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného. K hlasování nakonec došlo až před 23. hodinou.
Prvních zhruba pět hodin vystupovali v diskusi jen řečníci s přednostním právem. Na řádně přihlášené poslance se dostalo až před 15:30, když se předsedkyně branného výboru Jana Černochová (ODS) věnovala armádním nákupům. Uvedla, že hnutí ANO vede ministerstvo obrany osm let obranu a většinu z nich podle ní promrhalo.
Babišův kabinet čelil návrhu na vyslovení nedůvěry potřetí. Podnět podali poslanci koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN. Jejich lídři mimo jiné tvrdí, že kabinet nezvládl boj s epidemií nového koronaviru a nebyl schopen zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem. Poukazují i na údajný Babišův střet zájmů a jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. Šéf ODS Petr Fiala za iniciátory schůze řekl, že důvodů pro vyslovení nedůvěry je mnoho a každý den přibývají další.
Ministerský předseda označil svou vládu za úspěšnou. Odmítl podezření ze střetu zájmů, za snahou vyslovit nedůvěru kabinetu vidí úsilí, aby odešel z politiky. Epidemii koronaviru se podle Babiše podařilo zvládnout navzdory opozici, která opatření vlády podle něho zpochybňovala a sabotovala. Sociální demokraté označovali dnešní jednání za ztrátu času.
Komunisté svůj postup zdůvodnili tím, že se chtěli co nejvíce odlišit od iniciátorů schůze. Zároveň, jak uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip, ale chtěli ukázat, že vláda jejich důvěru nemá.