Moskva zuří. Biden Ukrajině slíbil přesnější a pokročilejší raketové systémy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
USA dodají Ukrajině pokročilejší raketové systémy a munici, které jí umožní provádět přesnější údery na klíčové cíle na Ukrajině. V článku zveřejněném na webu deníku The New York Times (NYT) to uvedl americký prezident Joe Biden. Prezident zároveň zdůraznil, že USA nepodporují Ukrajinu v tom, aby prováděla útoky na cíle vně svých hranic. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s televizí Newsmax v úterý uvedl, že Ukrajina nebude americkými raketovými systémy útočit na ruské území. Moskva americký úmysl dodat Ukrajině raketové systémy kritizovala. Nejmenovaný představitel Bidenovy administrativy vzápětí podle zahraničních agentur upřesnil, že Spojené státy pošlou Ukrajině raketomety HIMARS.
Náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury RIA Novosti dnes řekl, že americké rozhodnutí poskytnout Ukrajincům pokročilé raketové systémy považuje Moskva za „extrémně negativní“. Rjabkov také Spojené státy kritizoval za „pumpování zbraní“ na Ukrajinu a prohlásil, že Washington „nedělá nic“ pro řešení ukrajinské krize. „Od podzimu loňského roku, kdy Moskva pracovala na závazných zárukách ruské bezpečnosti, jsme neviděli žádné známky připravenosti USA opustit eskalaci napětí,“ řekl Rjabkov.
Ruskojazyčná verze BBC dnes připomněla, že Zelenskyj v rozhovoru s televizí Newsmax řekl, že ukrajinská armáda nebude útočit na ruské území americkými raketovými systémy. Zelenskyj uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin nemůže vyhrát, protože je nyní prakticky v izolaci. Nicméně protiruské sankce podle Zelenského nejsou ještě dostatečné, „svět mu (Putinovi) dál dává šanci“, dodal. Ukrajina podle svého prezidenta denně přichází o 60–100 vojáků.
Biden v úterním článku zdůraznil, že USA nechtějí konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem, přestože se hodlají dál podílet na posilování východního křídla NATO. Spojené státy také nebudou usilovat o svržení prezidenta Putina, který na konci února rozpoutal válku na Ukrajině.
Už v pondělí Biden řekl, že USA neposkytnou Ukrajině žádné raketové systémy, které by jí umožnily útočit na ruském území. Jakýkoli zbraňový systém ale může dosáhnout do Ruska, pokud je umístěn dostatečně blízko hranic, poznamenala agentura AP. Salvové raketomety HIMARS mají podle AFP dosah asi 80 kilometrů, nepůjde tedy o systémy s velmi dlouhým dosahem, jež USA rovněž mají.
Podle NYT raketomety značně rozšíří palebný dosah Ukrajiny. Bidenova administrativa zdůrazňuje, že cílem je poskytnout prostředky k sebeobraně, nikoli k útoku na Rusko. Proto Ukrajina dostane HIMARS vybavený jen raketami kratšího doletu, i když systém může být použit i pro rakety s doletem až 300 kilometrů. Ukrajinci získali delší palebnou sílu už v květnu, kdy jim USA poslaly houfnice M777, ale s omezeným dostřelem kolem 25 kilometrů.
USA oficiálně novou zbrojní pomoc Ukrajině oznámí ve středu. Zahrne podle stanice CNN průzkumné radary, další protitankové střely Javelin, zbraně použitelné proti obrněné technice, dělostřelecké náboje, vrtulníky, taktická vozidla a náhradní díly, aby Ukrajinci mohli techniku udržet v provozu.
CNN připomíná, že se v USA několik týdnů debatovalo o tom, zda Ukrajině poskytnout pokročilé raketové systémy, protože by tak ukrajinská armáda získala možnost delšího dostřelu a mohla by zasáhnout i ruské území. V úterý američtí zástupci oznámili, že USA nebudou Ukrajinu povzbuzovat k útokům mimo její hranice a nebudou jí poskytovat nic, co by jí to umožnilo.
Washington od Ukrajinců podle CNN získal ujištění, že poskytnutá technika nebude použita k útokům na cíle v Rusku. Podle vývoje konfliktu hodlají USA svou pomoc přizpůsobovat ukrajinským potřebám.