Summit o migraci

Překvapení na summitu. EU se dohodla na migrantech. Babiš mluví o velkém úspěchu

Summit o migraci
Překvapení na summitu. EU se dohodla na migrantech. Babiš mluví o velkém úspěchu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Státy Evropské unie budou mít možnost zřídit na svém území střediska, v nichž bude možné rychle určit, který migrant zachráněný ve Středozemním moři má nárok na azyl v EU a kdo má být vrácen zpět do země původu. Od Itálie, která nese hlavní migrační zátěž, budou země do těchto center migranty přebírat dobrovolně. Unie také bude pracovat na konceptu středisek mimo Evropu, nejspíš v severní Africe; také kam by měli být na moři zachránění migranti převáženi a ve spolupráci s mezinárodními organizacemi rychle rozhodováno, kdo může mít nárok na azyl.

Dohoda, kterou německá kancléřka Angela Merkelová, český premiér Andrej Babiš i další účastníci summitu označili při odchodu za velký úspěch, je součástí kompromisu, kterého se podařilo dosáhnout po hodinách složitého vyjednávání.

„Po devíti hodinách diskuse jsme došli k dohodě. Díky evropské spolupráci jsme nakonec zvítězili,“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron při odchodu ze čtvrteční večeře, která se protáhla do pátečního úsvitu. „Evropa bude migračním tlakům čelit ještě dlouho. Musím této výzvě čelit a zároveň se držet svých skutečných hodnot,“ dodal.

Podle Babiše je také důležité, že všichni v EU opustili problematiku přerozdělování migrantů podle kvót. Český premiér tím narážel na další část noční domluvy, která předpokládá, že případná dohoda na reformě unijního azylového systému musí být dosažena konsensem, tedy se souhlasem všech zemí bloku. Státy o ní neúspěšně jednají od roku 2016.

„Kvóty byly téma čtyři roky a teď už tuto problematiku každý opustil, byl to velký boj. V4 byla jednotná a dosáhli jsme svého,“ zhodnotil Babiš výsledky jednání. Dodal, že závěry summitu k migraci obsahují všechny požadavky států visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří společně s Českem ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko. Středoevropské státy chtěly kromě principu dobrovolnosti u relokací také záchytná centra mimo Evropský kontinent, závazek boje proti pašerákům a pravidla pro působení neziskových organizací, dodal Babiš.

Summit už ve čtvrtek v podvečer zdramatizoval italský premiér Giuseppe Conte, který rozhodl zablokovat přijetí celkových závěrů červnové vrcholné schůzky EU, dokud nebudou zohledněny požadavky Říma k migrační problematice. Následující hodiny jednání přinesly kompromis, který sice znamená ústup od původního požadavku Itálie, aby ostatní země EU převzaly spoluodpovědnost za migranty ze Středozemního moře, přesto byl nakonec pro Conteho přijatelný. „Itálie po tomto EU summitu již není osamocena,“ prohlásil Conte, který výsledek rovněž považuje za vítězství.

Podle německé kancléřky Merkelové je důležité, že „vyloďovací platformy“, tedy ona střediska pro probírku migrantů mimo unijní území, mají být zřízena ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) a v souladu s mezinárodním právem.

Podle Merkelové je také jasné, že mezi státy EU panuje shoda, že je třeba dostat pod kontrolu také pohyb migrantů mezi zeměmi uvnitř unie. Merkelová zdůraznila, že žadatelé o azyl si nemohou vybírat, ve které zemi unie chtějí, aby byla jejich žádost posuzována.

„Na druhou stranu je potřeba solidarita se zeměmi, kam migranti přijíždějí. O tom se hodně diskutovalo,“ podotkla při odchodu německá kancléřka.

,

29. června 2018