Katastrofální situaci s hnojivy přiživuje jejich dovoz z Ruska. Odskáčeme to v cenách potravin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská invaze na Ukrajinu má tvrdé dopady na život běžných lidí v Evropě. Rusko totiž drží státy v kleštích kvůli své ropě a plynu, které u nich nakupuje většina států Evropy. Jako důsledek se zdražují běžné materiály ve stavebnictví, ale i v textilním či chemickém průmyslu. Rusko však díky svému levnému plynu křiví hospodářskou soutěž. Hovoří se dokonce o katastrofální situaci, kdy evropským firmám rostou náklady na výrobu hnojiv, močoviny i methanolu. Ruským společnostem na druhé straně raketově rostou zisky. Evropané však tento pokřivený trh odskáčí vyššími cenami potravin a zemědělských produktů.
Lidé se po ruské invazi na Ukrajinu musí připravit na to, že za potraviny zaplatí daleko více peněz než v minulosti. Ceny veškerých produktů totiž letos porostou a na vině není jen válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Dalšími důvody jsou i například vysoké ceny energií, pohonných hmot nebo vysokých cen komodit na zemědělských burzách.
Jednou z příčin je však i ruské pokřivení trhu, které v současné době probíhá. A to zejména v chemickém průmyslu. Upozorňuje na to Hospodářská komora, podle které by měl být dovoz některých výrobků do Evropské unie omezen. „Již nyní zaznamenaný extrémní nárůst cen energií se významně projevuje v konkurenceschopnosti chemických výrob a tato katastrofální situace je navíc živena dodávkami produktů ruských výrobců, kteří mají extrémně nízké ceny plynu, a tedy extrémně nízké výrobní náklady na řadu výrobků, jako jsou hnojiva, močovina, methanol,“ uvádí analýza Hospodářské komory, kterou má deník Echo24 k dispozici.
Podle komory ruské společnosti dosahují extrémních zisků právě na úkor evropských společností kvůli narušení hospodářské soutěže. „Výsledkem omezení výroby hnojiv budou nižší výnosy zemědělských komodit v zemích EU, které se promítnou do vyšších cen potravin a větší závislosti Evropské unie na dovozu potravin, kdy dovozy z Ukrajiny a Ruska budou nejisté,“ uvádí analýza.
Hnojiva, močovina i methanol jsou produkty, které jsou závislé na zemním plynu. I proto vystřelila světová cena hnojiv v březnu na historická maxima. Rusko je totiž největším vývozcem dusíkatých hnojiv a druhým největším vývozcem draselných a fosforečných hnojiv na světě.
Zdražování potravin je tak s největší pravděpodobností nevyhnutelné. Cena poroste u potravin plošně. „Záležet bude na jednotlivých zemědělských komoditách. Vyšší cena zboží se dá očekávat u pekárenské produkce a tam, kde převažují rostlinné komodity. Nejvyšší nárůsty jsou totiž u cen pšenice, kukuřice a olejnin. Výrazně se zdražuje také maso. A zejména vepřové a z části i hovězí a drůbeží. To se samozřejmě také promítne do cen uzenin,“ řekl pro Echo24 agrární analytik Petr Havel.
Právě vepřové maso od ruské invaze na burze zdražilo až o 60 procent. Cena na kilogram vepřového masa v Německu prudce roste. Německá burza je přitom určující pro ceny v Česku. Z původních 1,20 eura za kilogram v období před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině tam cena stoupla až na nynějších více než 1,9 eura za kilogram. Ještě do Velikonoc by pak mělo vepřové zdražit nad hranici 2,00 eura za kilogram, a ani tam se podle stávajících prognóz nezastaví,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ten také připomíná, že u vepřového masa je Česká republika nejméně soběstačná a lidé se tak mají připravit na to, že podraží až o několik desítek procent.