3. a 4. vlna EET

Rovnost podnikání? Některé profese z 3. a 4. vlny EET kontrolní nákupy minou

3. a 4. vlna EET
Rovnost podnikání? Některé profese z 3. a 4. vlny EET kontrolní nákupy minou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pokud bude platit povinnost EET i pro třetí a čtvrtou vlnu, kam patří řemeslníci či kadeřnice, finanční správa nebude kontrolovat všechny profese stejně. Deníku Echo24 to sdělilo Generální finanční ředitelství. Berňák totiž opatrně připouští, že u řady činností lze provést kontrolní nákup jen s obtížemi. To v praxi znamená, že někteří podnikatelé či živnostníci vystaveni osobním kontrolám berňáku budou, jiní ne. Zastánci EET přitom opakovaně hovoří o narovnání podnikatelského prostředí díky elektronické evidenci.

Novela k EET, která zavádí povinnost elektronické evidence pro řemeslníky, kadeřnice či účetní, míří ve sněmovně do třetího čtení. Ještě nedávno finanční správa přiznávala, že se podobou kontrol EET v dalších profesích zatím nezabývá.

Nyní opatrně sděluje, že některé profese kontrolní nákupy berňáku minou. „I po náběhu 3. a 4. fáze evidence tržeb bude možné u vybraných činností provádět kontrolní nákupy, například v případě poskytování kadeřnických služeb nebo prodeje vlastních pekařských a cukrárenských výrobků. Samozřejmě existuje celá řada činností, u kterých bude z povahy věci provedení standardního kontrolního nákupu realizovatelné jen s obtížemi,“ uvedl pro Echo24 za Generální finanční ředitelství Petr Habáň.

„V takových případech se pro účely výkonu kontrolní činnosti na úseku evidence tržeb předpokládá využití dat zasílaných do systému EET. V rámci analýz těchto dat lze porovnávat tržby srovnatelných subjektů a ověřit tak správnost plnění daňových povinností a narovnat tak v konečném důsledku konkurenční prostředí,“ dodal Petr Habáň.

Týkat by se jiná forma kontroly mohla služeb vysoce specializované činnosti, jako je výroba zbraní a střeliva, zdravotnických služeb, odchytu divokých zvířat, sběru nebezpečného odpadu a dalších činností, kde je dle berňáku kontrolní nákup problematický, doplnila finanční správa.

‚Třetí a čtvrtou vlnu EET nelze kontrolovat‘

K EET kritická opozice už v průběhu projednávání novely k EET zdůrazňovala a vtipkovala, že kontroly dodržování EET u některých profesí budou obtížné. „Kdo bude mít to štěstí, že bude mít vymalovaný byt za peníze daňových poplatníků?“ vtipkoval už v prosinci v dolní komoře šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Třetí a čtvrtou fázi EET je v praxi prakticky nemožné kontrolovat. To je jeden z řady důvodů, proč ji Piráti odmítají,“ uvedl nyní pro Echo24 pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Jediný, kdo na třetí a čtvrté vlně EET vydělá, jsou velké firmy, které přijdou o konkurenci, a prodejci účetních EET systémů. Vyjádření finanční správy potvrzuje, že jsou si tohoto problému vědomi, bohužel EET kvůli PR Andreje Babiše tlačí dál,“ dodal Ferjenčík.

Podobně hovoří i ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček. „Vyjádření Finanční správy potvrzuje, co jsme říkali mnohokrát při projednávání EET v Poslanecké sněmovně. EET je zbytečná regulace, která nejvíce zatíží ty, co se chovali i doposud poctivě. Ti, kteří byli nepoctiví, se placení daní vyhnou i s EET, byť s vyššími náklady,“ okomentoval Jan Skopeček.

„Lepším řešením by bylo zjednodušení daní a jejich snížení tak, aby se nikomu placení daní nevyplatilo. Bylo zřejmé už při projednávání zákona, že EET se pro některé profese nehodí z technických, logistických důvodů a u některých profesí nebude mít smysl, protože nebude možná kontrola,“ dodal poslanec.