Málo peněz, málo lodí

Nejsou peníze, do letadlové lodi teče. Britský admirál popsal úpadek Royal Navy

Málo peněz, málo lodí
Nejsou peníze, do letadlové lodi teče. Britský admirál popsal úpadek Royal Navy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Žádná bojová plavidla nasazena mimo teritoriální vody, letadlová loď do které teče a snižování nákladů na obranu. Námořnictvo země, která byla kdysi označována za královnu moří, trápí vážné problémy. O současné situaci Royal Navy informuje The Telegraph.

Jedinou bojovou lodí, kterou má v současnosti Velká Británie na moři, je fregata třídy 23 HMS St Albans. Zbývající válečná plavidla, včetně všech torpédoborců třídy 45 a zbývajících 12 fregat třídy 23 zůstává v domovských přístavech, kde prochází údržbou, nebo se připravují na nasazení.

Nedostatek bojových plavidel, která by mohla demonstrovat sílu Velké Británie, je přičítán škrtům v obraném rozpočtu. Zatímco ještě v roce 1990 vydávala Velká Británie na svoji obranu necelá 4% HDP, tak v současnosti je to lehce přes 2% HDP. Prezident Asociace královského námořnictva viceadmirál John McAnally k tomu dodal, že nedostatek bojových plavidel je dán tím, že flotila je příliš malá.

„Námořnictvo je příliš malé, než aby splnilo to, co po něm vláda požaduje. Jsem z toho znepokojený. Není snadné to napravit. Jedinou odpovědí je zvýšení rozpočtu na obranu,“ uvedl McAnally.

Mluvčí Královského námořnictva sdělila, že námořnictvo je nasazováno globálně a během vánočních svátku a oslav příchodu nového roku bude bránit národní zájmy. Podle plánů má být nasazeno celkem 13 bojových plavidel, včetně ponorky třídy Vanguard, která má ve výzbroji střely Trident D5 s jadernými hlavicemi.

Podle plánu by v roce 2020 měla být nasazena nová letadlová loď HMS Queen Elizabeth. Tento týden však vyšlo najevo, že do největší britské válečné lodě zatýká voda. Současná vlajková loď HMS Ocean má být zase příští rok vyřazena ze služby.

Mezi nebojová plavidla, která jsou v současnosti nasazena mimo teritoriální vody, tak patří například hlídková loď HMS Protector, která se účastní pátrání po zmizelé argentinské ponorce.

Britské námořnictvo však není jediným evropským loďstvem, které má problémy. Tento týden například vyšlo najevo, že německé námořnictvo bude patrně do poloviny příštího roku bez ponorek. Na vině jsou technické poruchy i zdlouhavá údržba.

jk, red