komentář ondřeje Štindla

Genderově neutrální herectví

komentář ondřeje Štindla
Genderově neutrální herectví

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pro lidi, kteří se pohybují mimo filmový průmysl, to může být docela bezvýznamná zpráva. Dá se na ní ale ukázat, jak komplikované a nejednoznačné mohou být výsledky učinit svět lepším a spravedlivějším.

Filmový festival v Berlíně – jedna z těch opravdu nejdůležitějších přehlídek na světě – se rozhodl zrušit zvláštní kategorie pro výkony v mužských a ženských rolích. Nadále se budou dávat ceny „genderově neutrální“, tedy jedna za výkon v hlavní roli, druhá za výkon v roli vedlejší.

K tomu rozhodnutí vedení festivalu přikročilo v době, kdy se hodně dbá na zastoupení žen mezi soutěžícími (ať už v jakýchkoli pozicích) a oceňovanými a přitom existuje i tendence nebrat to pohlaví zas až tak vážně, protože je to sociální konstrukt.

To rozhodnutí má taky nepochybnou logiku – neexistuje speciální kategorie pro muže režiséry a ženy režisérky, scenáristy a scenáristky a podobně. Proč by to u herců a hereček mělo být jiné? Herectví navíc není špičkový sport, v němž mohou ženy a muži podávat různé výkony v závislosti na jejich rozdílné konstituci. Argumentovat se proti tomu dá jenom mnohaletou tradicí a možná taky zájmem publika, které herce zná, zajímá se o ně, rádo se na ně dívá – rozhodně víc než na scenáristy (fňuk). Zrušit tu hereckou specialitu, to „segregované“ oceňování, pak může působit jako krok k jakési rovnosti, snad i spravedlnosti.

Jenom moc nevím, jestli ho herci a herečky vítají. Při všem to zdůrazňování potřeby oceňovat více žen bude důsledkem té nové politiky skutečnost, že šance hereček získat nějakou cenu poklesne o padesát procent. Další věc je, jak to bude s tou genderovou neutralitou.

Jistě, ceny se stanou oficiálně bezpohlavními, to ale vůbec neznamená, že se pohlaví a gender při jejich udělování nebude řešit. Poroty na filmových festivalech přece vždycky nějak vyvažují a kalkulují – je potřeba, aby jeden film těch cen například nedostal až moc, možná bychom ocenili toho či onoho herce, ale cenu dostal už režisér jeho filmu a to by bylo už přehnané. Je v tom hodně zákulisního dohadování a taky (v širším slova smyslu) politiky, tak už to chodí a je to asi docela normální.

Tudíž jsem přesvědčený, že i při udělování těch genderově neutrálních cen se bude vyvažovat ten gender, dostane-li cenu za hlavní roli herec, bude muset dostat cenu za vedlejší herečka (a vice versa, i když možná ženská dominance by dnes byla přijatelná). Vlastně se toho moc nezmění, jenom to dostane nějaký nový nátěr, nikomu se díky té novince neotevřou nové možnosti, spíš se zúží. Ale v prohlášení pro tisk to vypadá náležitě zásadově a to je možná to hlavní.

 

27. srpna 2020