Komentář Daniela Kaisera

Kapsch, Rafaj, Faltýnek – a co Ťok?

Komentář Daniela Kaisera
Kapsch, Rafaj, Faltýnek – a co Ťok?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Republika je opět ve znamení masivní policejní razie proti různým lidem, mezi nimiž zřejmě má, ale nemusí být spojitost. Jak se premiéra Babiše dotkne fakt, že se v hledáčku vyšetřování možné korupce kolem dálničního mýta ocitl i „jeho“ Jaroslav Faltýnek?

Na scéně je znovu Ivo Ištvan. Čtvrtek ráno, Brno, Praha: policisté souběžně zasahují ve dvou trestních případech, jednak vůči lidem, kteří by mohli mít nějakou souvislost s mýtem na českých dálnicích, jednak na radnici Brno-střed, kde se prý podvádělo se stavebními zakázkami. Spojovacím článkem bude zřejmě radní Brna-střed Jiří Švachula (ANO).

Po prvním dni nepadla žádná obvinění. Jakmile v nějakém řízení, navíc rozvětveném, figuruje olomoucký vrchní státní zástupce, můžeme čekat v podstatě všechno – i to, že v nouzi jsou nejprve vyšetřovaní, posléze vyšetřovatelé. Ištvan opět učinil vysokou sázku. Dovolit si vláčet ředitele antimonopolního úřadu ÚOHS Petra Rafaje bez důkazů by byla ukázka naprostého pohrdání jinou státní institucí, což už tato skupina předvedla s vojenskou rozvědkou a koneckonců i s vládou ČR před pěti lety. Není zatím zřejmé, jaké kapitoly z historie ÚOHS se zásah týká: jestli roku 2017, kdy ÚOHS nakonec firmě Kapsch, která se odvolávala proti prohranému tendru, nevyhověl, nebo spíš předešlé fáze, kdy mu byl jen tak prodloužen kontrakt a ÚOHS mohl vznést námitku, ale nevznesl. Pak by ovšem vyšetřování mělo směřovat hlavně proti ministru dopravy Danu Ťokovi (ANO), jehož politické rozhodnutí ÚOHS „jen“ orazítkoval.

Může vyšetřování mýta ohrozit premiéra Babiše? Pokud se vyšetřuje s takovou oklikou, pak nikoli. Babiš sám se vůči pro stát nevýhodné smlouvě s Kapschem, jejž na české dálnice kdysi přivedli čeští lidovci, v minulosti vymezoval. A opět – za jeho vlády Kapsch nakonec neuspěl. Zato Petr Rafaj je sociální demokrat, premiérovi by nedělalo potíže Rafaje zařadit do „staré, zkorumpované socdem“, s níž on by, na rozdíl od nové, čisté a poddajné socdem, nikdy nevládl. Zadržený brněnský radní za ANO Jiří Švachula není sice obyčejný místní zastupitel, sedí za své hnutí v dozorčí radě ČD Cargo a hlavně v rozkladové komisi ÚOHS a s Faltýnkem v posledních letech do jisté míry určovali dění v Brně, kde v městské firmě našel zdroj obživy i Faltýnkův syn, nicméně české veřejnosti je zatím dokonale neznámý.

Nejzajímavější ze včerejška bylo samozřejmě jméno Jaroslava Faltýnka. Přes den panovaly jisté zmatky kolem povahy toho, co s ním policie provádí. Server Echo odpoledne přinesl zprávu, že Faltýnek byl zadržen. Rozpoutala se hra se slovy. Předseda sněmovny Radek Vondráček (i on ze stáje ANO) dementoval: „O žádné zadržení se nejedná.“ Vondráček by měl být v obraze, coby předsedovi sněmovny by mu v případě Faltýnkova zadržení už dávno běžela 24hodinová lhůta, v níž podle ústavy musí rozhodnout, jestli policie může daného poslance dál zadržovat, nebo zda ho musí propustit. Ale zatímco striktně právnicky má právník Vondráček pravdu, čistě lidsky včera Faltýnek strávil den zadržován policií, s níž musel cestovat mezi svými byty v Praze a Prostějově.

Pozdě odpoledne, už v Prostějově, Faltýnek popsal, jakým způsobem s policií spolupracuje: „Předal jsem počítač a telefon. Žádné jiné dokumenty k tomu nemám.“ Jestli počítač a telefon obsahují nějaké dokumenty, což může být Faltýnkova komunikace kolem mýta, vzniknou otázky, co má politik, který nikdy nebyl ani ministrem dopravy, ani nepracoval v ÚOHS a který kromě vysoké funkce ve straně obsadil s mýtným zcela nesouvisející místo šéfa zemědělského výboru sněmovny, co pohledávat v tendru na mýto. 

Ivo Ištvan by v případě, že se hlavní větev vyšetřování nebude vyvíjet, mohl pracovat na této dokumentové větvi, po vzoru razie na Úřadu vlády a posléze objeveného vynášení zpráv z dokumentů BIS lidem, kteří s nimi údajně neměli přijít do styku.