‚Kdybych neměl dítě, zabil bych se.‘ Chorvati bijí a okrádají uprchlíky, tvrdí humanitáři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Chorvatská policie používá podle mezinárodní humanitární organizace No Name Kitchen násilí proti uprchlíky, kteří se snažili proniknout přes chorvatské hranice. Policisté je po střetu vždy zatlačili zpět do sousední Bosny a Hercegoviny. Migranti rovněž vypovídají, že je policisté okradli o peníze či mobilní telefony. Vláda v Záhřebu nařčení odmítá, informuje server Deutsche Welle.
Snímky, na kterých ukazují uprchlíci četné jizvy a podlitiny na těle, se rychle rozšířily po sociálních sítích. Násilí nebyly údajně ušetřeny ani ženy. Kromě bití měla chorvatská policie běžence navíc i okrádat nebo jim rozbíjet mobilní telefony. Úřady jim prý zamítly také veškeré žádosti o azyl.
Celkem organizace No Name Kitchen zaznamenala více než 200 případů v celém regionu, k vidění jsou na webu borderviolence.eu. „Máme tu jeden či dva případy denně. Nedokážeme je všechny zdokumentovat,” uvedl dobrovolník Marc Pratllus pro server Deutsche Welle. Organizace je součástí sítě, jež zaznamenává případy policejní agrese na takzvané balkánské cestě, kudy se řada uprchlíků pokouší dostat na území Evropské unie.
Ke střetům došlo nedaleko Bosenské vesnice Velika Kladuša, která leží nedaleko hranic. „Ukažte Evropě, co se tady děje,” cituje server Deutsche Welle uprchlíky, když odkrývali své rány. Jak dobrovolníci z No Name Kitchen, tak uprchlíci potvrzují, že k útokům dochází denně a systematicky. „Včera jsme byli na autobusové zastávce, kde spalo 25 lidí vrácených zpět z Chorvatska. Čtrnáct jich bylo zbito a někteří měli zlomená žebra,“ popsal situaci dobrovolník Pratllus.
Croatian border police beats the refugees sistematically, everibody knows that – in the zone (local bosnian politicians, doctors, habitants, … ). But nothing changes because EU doesn‘t want to know. Another unpleasant truth. pic.twitter.com/ppis2CDGXp
— Pia Lešnik (@Plesni1) 16. srpna 2018
Hola 🙋🏿♂️@EuParlament Croatian police find new ways to torture refugees / La policía croata encuentra nuevas formas de torturar a las personas migrantes y refugiadas #Croacia 👉 https://t.co/3Zh4SgZKKF pic.twitter.com/8633TX0gzG
— CanalRefugiadxs (@CanalRefugiadxs) 3. července 2018
Humanitární organizace Dobrodošli (Vítejte) podala dvě stížnosti kvůli bití uprchlíků na chorvatské ministerstvo vnitra. Dosud však neobdržela odpověď. „V žádném z vyšetřovaných případů nebylo zjištěno použití donucovacích prostředků, včetně újmy na zdraví a majetku způsobené migrantům policií,” napsalo e-mailem chorvatské ministerstvo vnitra serveru Deutsche Welle.
Ministerstvo zároveň tvrdí, že byla respektována práva migrantů a že jim byl poskytnut přístup k mezinárodní ochraně. „Chorvatská republika má aktivní a úspěšnou dohodu o navrácení migrantů s Bosnou a Hercegovinou, která reguluje návrat těch, kteří do země vstoupili nelegálně,“ stojí dále v prohlášení.
Za minulý rok bylo podle chorvatských vládních statistik zadrženo 4808 lidí, kteří se pokusili přejít ilegálně hranice. Za prvních sedm měsíců v roce 2018 jich bylo již 3172. Bosenské oficiální údaje za stejné časové období přitom ukazují, že na základě dvoustranné dohody bylo navráceno pouhých 300 migrantů.
I když ne všechny příběhy musí být pravdivé, je jich příliš mnoho, než aby se daly ignorovat, shodují se pracovníci humanitárních organizací. Na balkánské cestě jich operuje hned několik, včetně Červeného kříže, Rigardu nebo Are You Syrious. Server The Guardian zdokumentoval svědectví uprchlíků, kteří se pokusili hranici neúspěšně překročit:
Rahim, 38 let, Afghánistán
V každé zemi jsme měli problémy s policií, ale nikdy takové,jako v Chorvatsku. Nezáleží mi na tom, v jaké zemi skončíme. Má dcera je nemocná a já ji chci vzít pouze někam, kde mají dobré doktory. Nemáme žádné peníze, takže nemůžeme zaplatit pašerákům. Pouze chodíme, chodíme a chodíme, pokaždé v noci. Naposledy jsme byli pět dní v lese, ale policie nás na konci zastavila. Sebrali mi 180 euro a poslali nás zpět. Tentokrát mě neudeřili. Zbili mě dvakrát z celkových pěti pokusů.
Azam, 39 let, Afghánistán
Již jsem ztratil přehled o tom, kolikrát jsem to zkoušel. Mlátili mě a okradli, přímo před mými dětmi. Jsme vzdělaní lidé, jsem ze vzdělané rodiny a chorvatská policie s námi zacházela jako se zvířaty. Mojí dceři je 11 let a tohle není místo pro dítě. Jsem muž a neměl bych plakat, ale mám zlomené srdce. Kdybych neměl dítě, dávno bych spáchal sebevraždu, tohle je na mě moc.
Leila, 45 let, Írán
Pokusila jsem se pětkrát nebo šestkrát dostat do Chorvatska. Pokaždé mě chytili. Jednou mi lhali, řekli mi, že mohu zůstat 21 dní, pokud podepíšu nějaké papíry na policii, tak jsem to udělala. Poté si mě vyfotili, odvezli mě k hranicím a nechali mě jít. Sebrali mi posledních 150 euro a můj telefon. Zaplatila jsem tisíce euro a cestovala jsem dva roky. Mám s sebou dvě dcery a nevím, co dělat dál.